Certyfikacja BREEAM

 Certyfikacja BREEAM
BREEAM to wielokryterialny system oceny jakości budynków, który obecnie jest standardem w branży nieruchomości. Stosowany przez deweloperów, inwestorów i najemców, pozwala na certyfikację obiektów biurowych, handlowych oraz przemysłowych. System BREEAM został stworzony przez organizację BRE w 1990 roku.

Wspomniana certyfikacja daje możliwość oceny technicznych parametrów budynku przyjaznego zarówno użytkownikom, jak i środowisku. Obiekt w systemie BRREAM jest poddawany pięciostopniowej ocenie w dziewięciu kategoriach środowiskowych: Energia, Materiały, Zdrowie i Komfort, Zarządzanie, Woda, Odpady, Zanieczyszczenie środowiska, Transport oraz Wykorzystanie gruntu i ekologia. Końcowa ocena stanowi podsumowanie osiągnięć w wymienionych kategoriach oraz odzwierciedla wartość inwestycji budowlanej. Omawiana certyfikacja ma swoich specjalistów: Asesor BREEAM pośredniczy w procesie certyfikacji między BRE a inwestorem.

Na całym świecie istnieje już ponad 200 000 zrównoważonych budynków certyfikowanych w brytyjskim systemie BREEAM. Zdobywa on coraz szersze rzesze zwolenników ze względu na dostosowanie wymogów certyfikacji do konkretnego budynku.

Źródło