Cała prawda o home office

 Cała prawda o home office
Home office, zwane także pracą zdalną, to wykonywanie swoich obowiązków zawodowych z domu, bez konieczności codziennych wizyt w biurze. Potocznie, taki styl pracy uważany jest za bardzo komfortowy, niektórzy oddaliby wiele za możliwość pracowania w domu. Na takie rozwiązanie często decydują się także pracodawcy. Jak naprawdę wygląda kwestia home office, czy rzeczywiście jest tak doskonałym systemem pracy?

Bez wątpienia, praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują elastycznego czasu pracy, posiadają silną motywację do rzetelnego wykonywania swoich obowiązków, a także nie widzą potrzeby częstego przebywania w towarzystwie. Najważniejsze zalety home office to przede wszystkim możliwość indywidualnego kształtowania czasu pracy, w sposób odpowiadający aktualnym możliwościom pracownika. Co więcej, dzięki pracy w domu można zaoszczędzić czas potrzebny na codzienne dojazdy do firmy, jak również pieniądze na wynajem powierzchni biurowej. Osoby, którym lepiej pracuje się w samotności, będą zdecydowanie bardziej wydajne, szczególnie wtedy, gdy alternatywą jest praca w systemie open space.

Pełny obraz pacy zdalnej należy jednak uzupełnić o najważniejsze minusy, do jakich zalicza się przede wszystkim problemy z motywacją i skupieniem uwagi na zadaniu. W domu zawsze znajdzie się coś ważnego do zrobienia, uwagę pracownika mogą rozpraszać codzienne obowiązki, jak również obecność innych domowników. Do tego należy dodać, często występujące mylenie przestrzeni do odpoczynku z przestrzenią do pracy. Mózg łatwo przyzwyczaja się do obrazów i pomieszczeń, dlatego też pracując i odpoczywając w tym samym pomieszczeniu, łatwo doprowadzić do obniżenia wydajności naszego umysłu, który zarejestrowane obrazy będzie kojarzył z relaksem i wypoczynkiem. Brak konieczności wychodzenia z domu może się również przyczynić do pogorszenia samopoczucia i zaprzestania dbania o swój wygląd zewnętrzny.

Pracodawca, decydujący się na pracę zdalną, powinien więc ustalić z podwładnym pewne warunki, dzięki którym stosowanie tego modelu pracy przyniesie obustronne korzyści. Niezwykle ważny jest stały kontakt z pracownikiem, udzielanie mu regularnych informacji zwrotnych, niepozostawienie go samemu sobie. Dobrym rozwiązaniem może być ustalenie cyklicznych spotkań „na żywo”, bądź telekonferencji, podczas których pracownik będzie musiał zdać relację z poczynionych postępów, jak również zapozna się z dalszymi wytycznymi przełożonego. W tym przypadku istotne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku, aby częsty kontakt nie przerodził się w kontrolę i śledzenie pracownika na każdym kroku, co może być przez niego odebrane jako brak zaufania ze strony pracodawcy.

Home office jest doskonałym rozwiązaniem, jednak nie dla wszystkich. Ten styl pracy dedykowany jest raczej tym osobom, które lubią i potrafią same planować swój czas, nie potrzebują także ciągłego przebywania w towarzystwie. Jednak w tym przypadku konieczne jest właściwe podejście pracodawcy, który powinien traktować zdalnego pracownika na równi z tymi osobami, które na co dzień pracują biurze.

Źródło

ark-doradzwo.pl