Biznes coraz bardziej uzależniony od nowoczesnych technologii

pixabay.com
pixabay.com
Podczas tegorocznego XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy debatowano między innymi o tym, jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać szanse i zwiększać swoje przychody dzięki zastosowaniu w codziennej pracy nowoczesnych technologii dedykowanych biznesowi. A bez wątpienia nowe technologie odegrają kluczową rolę w rozwoju świata biznesu - do roku 2020 do sieci podłączonych będzie nawet pięćdziesiąt miliardów urządzeń, to pięćdziesiąt razy więcej niż pięć lat temu.

Cyfryzacja, to zdaniem specjalistów jeden z trzech, obok industrializacji i urbanizacji, megatrend, za sprawą którego następuje coraz silniejszy rozwój wszelkiego rodzaju operacji biznesowych, wykonywanych za pomocą komputerów lub urządzeń mobilnych. Z kolei coraz silniejsze uzależnienie od urządzeń podłączonych do sieci wpływa na działalność biznesową firm i ich profile. Jak zauważyli paneliści zgromadzeni na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy, rozwój nowoczesnych technologii oparty na konwergencji technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT) przyspieszonych przez rozwój Internetu Rzeczy (IoT), jest sposobem na rozwiązanie wielu największych europejskich i globalnych wyzwań, jak na przykład zwiększone zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnej konieczności redukcji emisji CO2. Co więcej, dla wielu przedsiębiorstw rozwiązywanie problemów, zarówno tych lokalnych, jak i globalnych, przy użyciu nowoczesnych technologii, stało się sposobem na rozwój firmy, na stałe wpisanym w koncepcję biznesową przedsiębiorstwa.

Na szczególnym znaczeniu zyskuje Internet Rzeczy (IoT). Według badań przeprowadzonych przez Schneider Electric, w którym udział wzięło ponad 2500 firm, 70% kadry kierowniczej stwierdziło, że dostrzega wartość biznesową, jaką niosą za sobą nowe technologie w szczególności IoT. Co więcej, 2/3 badanych firm planuje w 2016 roku wdrożyć tego typu rozwiązania przy pomocy aplikacji mobilnych, a 23% respondentów uważa, że zacznie korzystać z nowoczesnych rozwiązań w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Kolejny obszar, na który należy zwrócić uwagę to e-commerce. Tu również warto przytoczyć trochę liczb: 48% internautów dokonało kiedyś zakupu w Internecie, a 75% robiących zakupy w ten sposób robi to, gdyż ceny są atrakcyjniejsze niż w sklepach tradycyjnych – są to dane pochodzące z badania „E-commerce w Polsce 2016”. Widać więc wyraźnie, w jakim kierunku powinny podążać nowoczesne przedsiębiorstwa, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

Nie ulega wątpliwości, że współczesny biznes potrzebuje nowych metod zarządzania, które będą w stanie dostosować się do zmieniającego się świata, wykorzystując nowoczesne technologie. Rozpoczęty kilka lat temu trend z pewnością nie jest krótkotrwałym, sezonowym „hitem”, jest to fakt, z którym należy się pogodzić i jak najszybciej zacząć go wdrażać w swojej codziennej pracy.

Źródło

logistyka.net.pl