Bankowość mobilna wypiera stacjonarną

pixabay.com
pixabay.com
Polska powoli staje się krajem wzorcowym, jeżeli chodzi o wdrażanie bankowości mobilnej. W Europie przodujemy pod względem przyrostu użytkowników aplikacji mobilnych, obsługujących systemy bankowe. Jeszcze kilka lat temu zaledwie niewielka część społeczeństwa decydowała się na korzystanie z tego typu usług. Dziś popularność aplikacji mobilnych jest przyczyną coraz częstszego zamykania stacjonarnych oddziałów banków, które mają coraz mniej klientów do obsłużenia.

W Polsce około 60% społeczeństwa posiada smartfony i aktywnie korzysta ze wszelkich udogodnień, jakie te urządzenia przynoszą. Jedną z bardziej popularnych funkcjonalności smartfonów jest możliwość zdalnego zarządzania swoimi finansami, bez konieczności udawania się do stacjonarnej placówki banku. Pod koniec drugiego kwartału 2016 roku bankowość mobilna była wykorzystywana przez ponad sześć milionów użytkowników, to o 1/3 więcej niż w identycznym okresie rok wcześniej. Taki wzrost popularności bankowości mobilnej wynika przede wszystkim z użyteczności i prostoty aplikacji służących do mobilnego zarządzania kontem, czy dokonywania płatności online.

Ponadto, zauważyć można znaczny spadek popularności bankowości telefonicznej w tradycyjnym wydaniu. Polega ona na kontakcie telefonicznym z konsultantem banku, w celu zlecenia wykonania konkretnych operacji finansowych Teraz użytkownicy urządzeń mobilnych biorą sprawy w swoje ręce i samodzielnie zarządzają swoim budżetem, nawet bez wychodzenia z domu czy czekania na połączenie z konsultantem.

Efektem wzrostu popularności bankowości mobilnej jest znaczny spadek zapotrzebowania na bankowość stacjonarną. Duża część banków, zarówno większych, jak i mniejszych, decyduje się na zamykanie swoich oddziałów, w których panuje coraz mniejszy ruch. Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku zlikwidowanych zostało w Polsce 160 stacjonarnych oddziałów banków, a kolejne będą nadal zamykane. Trend ten wydaje się już na stałe wpisywać w charakterystykę polskiej bankowości, w kwestii tej nie należy spodziewać się zmian, ewentualnie przyspieszenia całego procesu.

Wygoda korzystania z aplikacji mobilnych oraz ich funkcjonalność to nie jedyne zalety, które doceniają użytkownicy. Korzystanie z tego typu rozwiązań bardzo często wiąże się także z dodatkowymi rabatami i ofertami promocyjnymi, których nie mogą oczekiwać klienci oddziałów stacjonarnych. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, bankowość mobilna ma otwartą drogę do całkowitego zwycięstwa nad bankowością stacjonarną. Być może nie jest to kwestia najbliższego roku czy dwóch, ale z pewnością już za kilka lat stacjonarne placówki banków będą coraz rzadszym widokiem w krajobrazie polskich miast.

Źródło

nf.pl