Bankowość mobilna kluczowa dla klientów

 Bankowość mobilna kluczowa dla klientów
Urządzenia mobilne powoli stają się nieodzownym elementem życia codziennego każdego z nas. Powoli też uzależniamy się od nich, chcąc być stale na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami, czy to ze świata, czy też dotyczącymi życia naszych najbliższych. Posiadanie mobilnych urządzeń ma jednak jeszcze jedną, szczególnie istotną zaletę, a mianowicie stały dostęp do naszych kont i aplikacji bankowych. Jak deklarują klienci banków, w dzisiejszych czasach ekspresowy przepływ gotówki i możliwość stałego jej kontrolowania to już nie tylko przywilej, wręcz przeciwnie, to konieczność.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bain & Company, które swoim zasięgiem objęły aż 80 tysięcy osób w 19 krajach, 30% transakcji bankowych w roku 2014 zostało przeprowadzonych za pomocą tabletu lub smartfona. 30% może wydawać się liczbą niezbyt wysoką, jednak porównując pod tym względem rok 2013, liczba mobilnych klientów banków wzrosła aż o 35%. Widać więc wyraźnie, w jakim kierunku powinny zmierzać banki, chcąc pozyskać nowych klientów, jednocześnie nie tracąc już obecnych. Tym bardziej, że zgodnie z przeprowadzanymi badaniami, banki, które inwestują w rozwój swoich aplikacji mobilnych, są w większym stopniu przystosowane do pozyskiwania nowych i utrzymywania starych klientów. Szeroka oferta kierowana, zarówno do klientów mobilnych, jak i tych, preferujących rozwiązania stacjonarne, tradycyjne, sprawia, że bank postrzegany jest jako instytucja otwarta na potrzeby klienta, umiejętnie się do nich przystosowująca.

Niestety, pomimo rosnącego znaczenia bankowości mobilnej, wiele podmiotów na rynku finansowym nie jest w stanie w pełni wykorzystać tego potencjału. Efektem tego jest aż 25% klientów kupujących nowe produkty bankowe od konkurencji, 37% klientów kontaktujących się z bankiem za pośrednictwem przedstawiciela, czy też zaledwie 19% klientów korzystających z bankowych aplikacji mobilnych podczas poszukiwań najbardziej atrakcyjnych produktów. Liczby te oznaczają, że mobilne aplikacje w wielu przypadkach nie są jeszcze w pełni dostosowane do klienta, bądź też klienci nie są w ogóle świadomi ich istnienia. Dlatego też, poza inwestowanie w rozwój nowoczesnych rozwiązań w postaci aplikacji mobilnych, konieczne jest także skuteczne informowanie i zachęcenie klientów do korzystania z bankowości mobilnej.

Źródło

egospodarka.pl