Badanie CVO - rynek flotowy

Badanie Corporate Vehicle Observatory to corocznie konstruowane, rzetelne źródło wiedzy na temat światowego rynku flotowego. Tegoroczna edycja skupiła się m.in. na tematyce bezpieczeństwa drogowego oraz potencjale pojazdów z zasilaniem alternatywnym w profesjonalnych zastosowaniach.

Barometr CVO został zorganizowany już po raz szósty. W jego ramach przeprowadzany jest sondaż wśród osób podejmujących decyzje dotyczące flot samochodowych. Dane pochodzą z 14 krajów. W tym roku uwzględniono również rosyjskich decydentów flotowych. Badanie ma wskazać ogólnoświatowe trendy w dziedzinie Car Fleet Management. Tegoroczna edycja poruszyła także kwestie bezpieczeństwa drogowego oraz potencjału pojazdów zasilanych inaczej niż spalinowo.Badanie wykazało, że najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzą polskie firmy i to one najlepiej oceniają swoją obecną pozycję rynkową. Aż 42% z nich zakłada, że powiększy swoją flotę w przeciągu najbliższych trzech lat.

Wynik sondażu nie jest jednak zbyt obiecujący i wskazuje, że przed przedsiębiorstwami jeszcze długa droga, zanim auta elektryczne czy hybrydowe na dobre zagoszczą w ich flotach. Czynników, które o tym decydują jest wiele, a na ich czele stoją obawy związane z dostosowaniem ich możliwości do zastosowań firmowych oraz technicznymi ograniczeniami aut wyposażonych w silniki inne niż spalinowe. Wśród bodźców zachęcających do zakupu takich aut, polscy przedsiębiorcy wskazują przede wszystkim dopłaty rządowe i ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem tego typu floty. – informuje portal Fleetmanager.pl.

Ponadto, według barometru CVO, poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. Polskie przedsiębiorstwa nie robią jednak wiele, aby podnieść umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpiecznej jazdy. Najlepiej w tym aspekcie prezentują się Czechy. Najgorzej natomiast Grecja, która jako jedyna posiada gorszy wynik od Polski.

Źródło