Aplikacje mobilne i zagrożenie nieświadomego przekazania danych

Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przestrzega przed nieświadomym przekazaniem swoich lub cudzych danych osobowych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Największym niebezpieczeństwem okazują się płatności mobilne, które dają przestępcom łatwą możliwość pozyskania danych dotyczących konta bankowego lub numeru karty.

„Podczas instalacji aplikacji mobinych najczęściej zainteresowani jesteśmy tylko efektem końcowym. Nie zwracamy natomiast zupełnie uwagi na to, jakie nasze dane są przy okazji transmitowane na zewnątrz” – mówi Wojciech Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Dane łatwo nieświadomie przenieść podłączając sprzęt mobilny na przykład do cudzego komputera. Osoby wykonujące tak zwane zawody zaufania publicznego powinny być szczególnie ostrożne. Ważne jest, aby pobierając aplikację, czytać regulamin.

„Gdy adwokat synchronizuje iPada z komputerem pokładowym samochodu, to synchronizuje z nim nie tylko muzykę, z której chciał skorzystać, ale również kalendarz i listę swoich klientów. W efekcie każdy, kto będzie miał dostęp do komputera w aucie uzyska dostęp do tegoż kalendarza, czy listy klientów danego adwokata lub radcy prawnego.” – informuje Wojciech Wiewiórowski. „Jeśli jesteśmy nieuważni, to przy pomocy takiego urządzenia możemy przekazać bliżej niesprecyzowanej liczbie osób na świecie informacje o wszelkiej naszej aktywności. Jest to również kwestia bezpieczeństwa naszych pieniędzy, danych o stanie zdrowia oraz o ubezpieczeniach.”

Wszelkie informacje udostępnione raz bardzo trudno jest wycofać. Można anulować zgodę na przetwarzanie danych, jednak nie mamy żadnej gwarancji, że będzie to skuteczne rozwiązanie.

Źródło

http://www.ksoin.pl