Aplikacja szyta na miarę

 Aplikacja szyta na miarę
Przed wyborem systemu trzeba rzetelnie przeanalizować potrzeby firmy. Na co powinno się zwrócić uwagę?

Dobrze dobrana aplikacja powinna zapewniać bezproblemową automatyzację procesów biznesowych. Jak wybrać tę właściwą? Oto kilka wskazówek:

Krok 1 – Zastanów się nad specyfiką swojej organizacji. To od rodzaju przedsiębiorstwa - od tego, jakie zachodzą w nim procesy, powinien zależeć wybór odpowiednich systemów. Analiza biznesowa to podstawa. Informacje ustalone podczas badania pozwolą określić cele, jakie powinna realizować aplikacja.

Krok 2 – Dopasuj funkcjonalności aplikacji do potrzeb. Wiedząc już jakie są główne cele projektu i problematyczne obszary, można pokusić się o znalezienie sposobu na ich usprawnienie, czyli dopasowanie funkcjonalności aplikacji do potrzeb. Skupiając się więc na potrzebach, na początek warto ocenić czy chcemy wesprzeć procesy standardowe czy niestandardowe. Te pierwsze to takie, które występują w niemalże każdym przedsiębiorstwie i odbywają się w podobny sposób – składają się z podobnych elementów, łatwo więc przewidzieć ich przebieg. Jeśli właśnie takie procesy mają zostać przeniesione do systemu to można skorzystać z aplikacji, które posiadają pakiet gotowych już, zamodelowanych przebiegów. Inaczej przedstawia się sytuacja z procesami niestandardowymi, czyli takimi, których przebieg nie wygląda podobnie w większości przedsiębiorstw. Jeśli określony proces zakłada kilka wariantów zdarzeń, posiada rozbudowaną sieć decyzji, wpływających na przebieg zdarzeń, angażuje większą liczbę pracowników i, co ważne, posiada niestandardowe elementy, które wynikają z charakteru przedsiębiorstwa czy też oferowanych usług – prawdopodobnie, gotowe rozwiązanie nie poradzi sobie z nim.

Krok 3 – Weź pod uwagę, na jakim etapie biznesowej drogi jest Twoja firma. Jeśli firma jest na początku reorganizacji i spodziewana jest duża liczba zmian, trzeba rozważyć czy korzystniejsze okaże się wprowadzanie zmian samodzielnie, ale za to przy zaangażowaniu zasobów wewnętrznych, czy też zrobi to dostawca, biorąc przy tym odpowiedzialność za efekt końcowy. Aplikacja powinna być intuicyjna, przyjazna dla użytkownika a realizacja zadań nie może generować niepotrzebnych przestojów czy dodatkowych czynności. Dlatego warto zwrócić uwagę jakie podejście do tego aspektu reprezentuje dostawca. Często są udostępniane wersje demonstracyjne aplikacji i to dobry sposób, żeby sprawdzić jak rzeczywiście przebiega praca z systemem.

Krok 4 – Zadbaj o bezpieczeństwo danych. Warto zainteresować się, jakie poziomy zabezpieczeń oferuje nam dostawca. Informacje powinny być szyfrowane, chronione wielopoziomowymi prawami dostępu a wszelkie zmiany, czy to w procesach czy dokumentach, raportowane. Taka opcja jest szczególnie ważna, bo w razie ewentualnych problemów, nie tylko łatwo odtworzyć, które działania przyniosły taki skutek, ale co kluczowe – wszystkie wersje są zapisywane, można więc odzyskać dokument przed problematycznymi zmianami.

Źródło

manager.nf.pl