Antidotum na problemy związane z wydajnością serwerów

 Antidotum na problemy związane z wydajnością serwerów
Zapotrzebowanie na usługi związane z gromadzeniem i przechowywaniem danych stale rośnie. Szacuje się, że tylko najwięksi dostawcy w ciągu najbliższych trzech lat będą potrzebowali nawet 10 mln serwerów. Wydaje się więc, że zmiana architektury sprzętu serwerowego jest tylko kwestią czasu.

“Gdyby wszystkie działające na świecie środowiska cloud computing połączyć w jedną chmurę obliczeniową, to rocznie zużywałaby ona pięciokrotnie więcej energii niż kraj wielkości Hiszpanii” – twierdzi Meg Whitman, dyrektor generalna koncernu HP. Według niej lekarstwem na problemy związane z wydajnością i efektywnością energetyczną sprzętu serwerowego mogą być memrystory oraz interfejsy oparte na technologiach optycznych.

Memrystory – szybka pamięć

Według przedstawicieli HP obecnie ok. 90% energii wykorzystywanej przez sprzęt serwerowy jest wydatkowane na przemieszczanie danych między różnymi komponentami typowych serwerów – od pamięci masowych, przez pamięć operacyjną, po procesor. Koncern zapowiada wprowadzenie do powszechnego użycia memrystorów – biernych elementów elektronicznych, których wykorzystanie w kontekście pamięci masowych ma pozwalać na tworzenie nieulotnych pamięci charakteryzujących się ogromną gęstością zapisu przy jednoczesnym zapewnieniu dużej szybkości dostępu do danych. Prace nad rozwojem memrystorów są prowadzone w kilku ośrodkach rozwojowych na świecie.

Fotonika – optyczne układy transmisji danych

Inną technologią, która zdaniem przedstawicieli HP, odegra kluczową rolę w rozwoju architektury serwerowej, jest fotonika. Wykorzystanie miniaturowych układów optycznych pozwalających efektywnie przetwarzać impulsy elektryczne na przesyłane dedykowanymi kanałami światłowodowymi sygnały świetlne, a tym samym zastąpienie elektronów fotonami w kontekście transmisji danych, ma pozwalać na tworzenie interfejsów zdolnych do przesyłania nawet 6TB danych na sekundę.

Źródła

linkedin.com

itwiz.pl