Analiza konkurencji – ważny krok na drodze do sukcesu

 Analiza konkurencji – ważny krok na drodze do sukcesu
Analiza konkurencji jest istotnym elementem planowania strategicznego. Powinna zawierać informacje o produkcie, cenie, marketingu i tych wszystkich elementach, które pozwolą poznać rynek, na którym planujemy działać lub już działamy.

Wnikliwie zrobiona analiza konkurencji pozwala skrócić czas realizacji projektu i wdrożenia go na rynek. Możemy dowiedzieć się, które z pomysłów konkurencyjnych firm zakończyły się sukcesem, a które nie wypaliły. Analiza konkurencji pozwala poza tym uzyskać szereg informacji na temat grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć z naszymi produktami czy usługami. By taką analizę przeprowadzić w sposób profesjonalny, trzeba odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań:

• Z iloma przedsiębiorstwami konkurujemy i jaki jest rozkład sił w branży?

• Czy konkurujemy przede wszystkim ceną, czy jakością oferty, a może siłą marki? Jakimi kryteriami kierują się klienci przy wyborze produktu lub usługi?

• Jaka jest wielkość i udział rynkowy najgroźniejszych graczy sektora?

• Jak nasi konkurenci odbierani są w percepcji klientów?

• Jakie osiągają wyniki finansowe i w jakiej są kondycji finansowej?

• Kim są kluczowi partnerzy naszych najważniejszych konkurentów?

• Które czynniki zewnętrzne sprzyjają, a które zakłócają rozwój konkurentów?

Po co to wszystko, czyli co zyskamy?

Odpowiedzi na powyższe pytania powinny zostać uwzględnione w procesie tworzenia strategii firmy. Intencją kolejnego kroku jest umiejętne zestawienie i analiza posiadanych danych. Intuicyjnym i wysoce praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie prostego porównania konkurentów na danym wymiarze, np. zestawienie cen na analogiczne produkty lub usługi, czy rynkowych udziałów graczy w sektorze. Uzyskane w ten sposób tzw. benchmarki pozwalają na porównanie się z konkurencją, wskazywanie liderów rynkowych na poszczególnych wymiarach, a w efekcie dostarczają dobrych wzorców i pomysłów na dalszy rozwój własnego biznesu.

Podpatruj z głową

Informacje uzyskane dzięki analizie konkurencji mogą być bardzo przydatne dla firmy. Warto np. dotrzeć do ciekawych informacji historycznych, np. o działaniach jakie podjęło dane przedsiębiorstwo, które zakończyły się niepowodzeniem. Należy zastanowić się, dlaczego tak się stało. Dobrze jest też przeanalizować działania marketingowe konkurencji (w tym współpracę z mediami). Jeśli ktoś pisze o Twojej konkurencji, to być może będzie chciał napisać o Tobie i Twoim projekcie. Linki do artykułów pozwolą Ci sprawdzić, jaki dziennikarz się zajmuje tymi tematami. Celowe jest też odnaleźć informacje o tym, gdzie pojawia się reklama konkurencyjnych firm. Działania konkurencji mogą być zatem źródłem cennych informacji. Nie można jednak analizować na ślepo. Każda firma ma swoją indywidualną historię i nie wszystkie rozwiązania, które stosuje konkurencja, sprawdzą się w naszym przedsiębiorstwie. Sytuacja może być też odwrotna – to co z różnych przyczyn nie wypaliło u konkurencji, w naszej firmie może zakończyć się sukcesem. Trzeba więc podpatrywać konkurencję i trzymać rękę na pulsie, ale też poszukiwać własnych, najlepiej innowacyjnych rozwiązań.

Źródła

egospodarka.pl

mamstartup.pl