Akcja rekrutacja – wyniki eksperymentu

 Akcja rekrutacja – wyniki eksperymentu
Employer branding to szereg działań obejmujących poprawienie wizerunku firmy. Część z nich, o czym nie pamiętają pracodawcy, nie wymaga dużego wysiłku i jest zupełnie darmowa. Jednym z nich jest informacja zwrotna dotycząca przebiegu rekrutacji.

W 2015 r. na rynku pojawiło się ponad milion ofert pracy. Na 85% z nich pracodawcy nie udzielili kandydatom feedbacku. To bardzo źle wpływa na wizerunek pracodawcy. Dobry feedback nie obciąża finansowo żadnej ze stron, a mimo tego większość firm woli wydać setki tysięcy złotych na kampanie wizerunkowe.

Gdzie leży przyczyna tak małej chęci wdrażania procesów usprawniających komunikację? Firmy tłumaczą to brakiem czasu i bezpośredniego kontaktu z kandydatami. Naprzeciw tym mitom powstał projekt „Rekrutacja 24h”- miał on na celu wyłonienie w ciągu doby nowego zespołu pracowniczego. Założeniem akcji była szybka i skuteczna rekrutacja, która zakładała również feedback osobom nieprzyjętym. W efekcie wyłoniono 22 osoby, które pomyślnie przeszły pierwszy etap rekrutacji.

Cała rekrutacja obejmowała czas od wystawienia ogłoszenia rekrutacyjnego, reklamy w różnych serwisach i artykułu o rekrutacji w codziennej gazecie, przez dotarcie do utalentowanych osób mających doświadczenie w telesprzedaży. Projekt zakładał udzielenie informacji zwrotnej każdej osobie aplikującej do pracy. Biorąc pod uwagę rodzaj umowy, dodatkowe świadczenia i możliwości rozwoju, warunki oferowane przez pracodawcę były o wiele lepsze, niż w typowym call center.

Oferta pracy skusiła ponad 150 osób. Mimo tej ilości zespół nadzorujący rekrutację udzielił feedback wszystkim aplikującym. Ci, którzy nie przeszli do kolejnego etapu, dostali informację wyjaśniającą powody odrzucenia. Wniosek z tej akcji jest prosty – skuteczna rekrutacja, która pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, nie wymaga ponoszenia wielu kosztów.

Źródło

hrnews.pl