Aby praca sprawiała przyjemność

 Aby praca sprawiała przyjemność
W pracy kierownika projektów bardzo łatwo jest wpaść w rutynę, zacząć pracować schematycznie, nie odczuwając przy tym żadnej radości. A przecież nie o to chodzi w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Ważne jest, aby codzienna praca realizowana była z satysfakcją, pasją, zaangażowaniem, a przede wszystkim przynosiła radość. Czy to w ogóle jest możliwe?

Okazuje się, że tak. Jednak, aby tak się stało, podczas realizacji projektu należy zadbać o kilka kluczowych aspektów. Satysfakcję z wykonanej pracy poczujemy, gdy:

-będzie ona dla nas frajdą,

-gdy podczas pracy będziemy niezłomni,

-wykażemy się silnym zaangażowaniem,

-weźmiemy na siebie odpowiedzialność.

Pierwszy aspekt, czyli „frajda”, to poczucie, że to, co wykonujemy naprawdę sprawia nam przyjemność. Można wskazać dwie odmiany frajdy: osobistą, gdy wraz z rozwojem projektu czujemy jak poszerzają się nasze horyzonty i wiedza, jak wielu nowych umiejętności nabywamy i jak wspaniałych ludzi poznajemy; zawodową, gdy po zakończonym projekcie otrzymamy pochwałę szefa, być może również awans, nagrodę, premię. Najlepiej, gdy nie będziemy rozróżniać już tych dwóch odmian frajdy. Oznaczać to będzie, że praca daje nam pełną satysfakcję, którą przenosimy również na życie prywatne.

Kolejny aspekt, niezłomność, to przekonanie o wysokiej wartości wykonywanego projektu, wiara w to, że przyniesie nam on korzyści osobiste i zawodowe. Decydując się na podjęcie trudu wykonania projektu, musimy z góry założyć, że zrobimy wszystko, aby przeciwstawić się wszelkim przeciwnościom losu, co by się nie działo, dobrniemy do końca, dbając o jak najlepszy rezultat. Najlepszym sposobem, aby tego dokonać, jest stworzenie dobrego planu działania i konsekwentna jego realizacja.

Trzeci aspekt realizacji projektów z satysfakcją to zaangażowanie. Ważne jest dostrzeżenie w projekcie osobistego znaczenia. Dzięki temu będziemy działać wydajniej, odważniej i szybciej. Osobiste zaangażowanie jest bardzo dobrym motywatorem do działania, dodatkowo wspiera pracę zespołową. Inni członkowie grupy, widząc, z jaką satysfakcją i zaangażowaniem podchodzimy do działania, sami również zechcą czerpać z pracy tyle radości.

Ostatni, niezbędny do pełnej satysfakcji aspekt, to wzięcie pełnej, jednoosobowej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Angażując się w projekt, musimy mieć świadomość, że tylko od nas będą zależeć pewne sprawy, nikt inny nie podejmie za nas decyzji. Dlatego też nie należy unikać tego typu sytuacji, zdać sobie sprawę, że sukces, tak jak i porażka, powinien mieć „jednego ojca”. Tej zasady niewolno stosować tylko do projektów zakończonych pełnym sukcesem.

Być może przedstawione cztery zasady pracy z pasją wydają się dość proste i oczywiste. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak wygląda moją praca na co dzień, czy faktycznie jeszcze sprawia mi ona przyjemność? A jeśli nie, to którego z tych czterech aspektów brakuje w moim zachowaniu na co dzień.

Źródło

4pm.pl