7 trendów w projektowaniu biura

Projektując powierzchnię biurową należy mieć na uwadze, że liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz efektywne rozplanowanie przestrzeni. Tak samo ważne jest dopasowanie wystroju biura do charakteru jego działalności – inaczej projektuje się siedzibę dewelopera, agencji reklamowej, czy redakcji. Oto siedem głównych trendów, które wybierane są przez najemców.

  1. Minimalizm – oznaka profesjonalizmu i dobrego gustu. Obecnie największą popularnością cieszy się tak zwany styl skandynawski, charakteryzujący się prostotą i elegancją połączonymi z ciekawym wzornictwem i kolorowymi dodatkami.
  2. Strefy typu lounge – wciąż popularne są pomieszczenia typu open-space, w których na otwartej przestrzeni pracuje nawet kilkanaście osób, jednak coraz częściej firmy uzupełniają je strefami typu lounge, gdzie pracownicy mogą spotkać się i współpracować w mniejszych grupach. Sprzyjają temu mobilne technologie – pracownicy korzystają dziś z laptopów, smatfonów i bezprzewodowego internetu.
  3. Meble – obecnie najczęściej kolorowe, zaskakujące, coraz bardziej przypominające te z prywatnych mieszkań lub klubów. Wszystko to ma na celu wywołanie u pracownika poczucia domowej atmosfery, a ta z kolei sprzyja swobodnej i efektywnej pracy. Biura branży nowych technologii, IT i agencji reklamowych mogą pozwolić sobie na odrobinę ektrawagancji.
  4. Kolorystyka – stonowane kolory ścian wciąż dominują, ale najemcy powierzchni biurowych coraz częściej wybierają ekstrawagancję. Modne jest pozostawienie jednej ściany surowej, nieotynkowanej, jeżeli budynek jest z cegły. Często spotyka się ściany udekorowane graffiti mającym związek z działalnością firmy. Panoramiczne zdjęcia sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest większe.
  5. Mniejsze sale konferencyjne – służą za pokoje spotkań lub prac w mniejszych zespołach; kolejnym trendem jest budowanie tak zwanych budek telefonicznych – odosobnionych miejsc, w których można spokojnie prowadzić rozmowy telefoniczne. Dzięki dźwiękoszczelnym ścianom i sufitom jest w nich bardzo cicho, a echo jest wyeliminowane.
  6. Pomieszczenia socjalne – w nich pracownicy mogą spędzić przerwę, odpocząć i zjeść posiłek. W zależności od wielkości powierzchni, w kuchni stawia się coraz częściej duże owalne stoły, mieszczące większą liczbę osób. Sprzyja to integracji pracowników - lepsze poznanie siebie nawzajem przekłada się na komfort pracy zespołowej.
  7. Ekologia – wykorzystywanie materiałów naturalnych najwyższej jakości – drewno, szkło, kamień. Ważnym elementem biur przyjaznych dla środowiska są inteligentne systemy sterowania budynkiem, które automatycznie dopasowują mikroklimat, oświetlenie i akustykę do indywidualnych potrzeb pracowników. Tego typu rozwiązania są nie tylko ekologiczne, lecz także energooszczędne.


Źródło

www.officemanager.pl