6 sposobów na dobrą nazwę dla firmy

Wybieranie nazwy dla firmy to jedna z poważniejszych decyzji. Często od tego zależy czy klient do nas przyjdzie, czy nazwa będzie mu się kojarzyła dobrze czy źle. Przedsiębiorcy nie rzadko popełniają błędy przy podjęciu ostatecznej decyzji. Zobacz, jak tego uniknąć.

  1. Żyjemy w państwie demokratycznym i często przy podejmowaniu ważnych decyzji sugerujemy się właśnie opinia „ludu”, tzn. angażujemy, oprócz współpracowników, rodzinę, przyjaciół, potencjalnych klientów. Wydawać by się mogło, że to znakomity pomysł, ponieważ każdy zaproponuje coś od siebie. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku, im mniej tym lepiej. Mając mniej pomysłów będziesz po pierwsze mógł szybciej wybrać, po drugie mogą być bardziej przemyślane. Pamiętaj jednak, że to Ty decydujesz i musisz kierować się rozsądkiem. Zbyt wiele opiniimoże skutkować wymyśleniem dla firmy nazwy zbyt dosłownej, co w dzisiejszych czasach na rynku nie jest wskazane.
  2. Łączenie obcych języków, przymiotników i rzeczowników.Każdy przedsiębiorca chce wymyślić chwytliwą nazwę firmy. Często zdarza się, że czerpią inspirację z obcych języków, łącząc przymiotnik z rzeczownikiem, np. QualiServe.
  3. Użycie słowa tak jasnego, że nigdy nie będzie wyróżniać się w tłumie, np. AutoMoto, General Motors, General Electrics itd. Skoro na rynku jest dużo konkurencji to trzeba postarać się bardziej. Zatem nazwa nie może być zbyt trywialna, ale nie przesadzajmy też w drugą stronę.
  4. Wymyślanie metafor na siłę. Skoro nazwa nie może być aż nadto przejrzysta, nie może być równieżzawiła, to ucieknijmy się do metafor, ale tylko tych pozytywnych. Każda firma uważa się za szczyt w swojej branży. Prześcigają się w coraz to wymyślniejszych nazwach. Bardzo dobrym przykładem na nazwę firmy jest Iron Mountain. Firma zajmuje się przechowywaniem dokumentów i w swojej nazwie zawarła przekaz o sile i bezpieczeństwie. Nie jest trywialna, zawiła, nie jest też połączeniem w jedność przymiotnika i rzeczownika, nie jest również wymyślną. Jest pozytywną metaforą.
  5. Nie używaj przedrostków, które stawiają cię w rzędzie z innymi firmami, tj. pol, bud, med, ex, lux. Dobrym przykładem jest: Allegro, antyprzykładem: Polbank.
  6. Nazwa powinna brzmieć dobrze w radiu/telefonie. Po usłyszeniu jej powinniśmy umieć ją zapisać. Przykład pozytywny: Alma, antyprzykład: Auchan.