5 zdań, których nie powinien wypowiedzieć kierownik projektu

Istnieje wiele rzeczy, które powinno się mówić podczas projektu, ale których nie należy wypowiadać? To 5 głównych zdań, których kierownik projektu nie powinien nigdy wypowiadać:

  • To jest nie do zrobienia


To możliwe, że w pewnym momencie napotkamy na przeszkodę, której nie możemy pokonać w żadnych okolicznościach. Jednakże, prawie zawsze można wykonać swoją pracę przy właściwych zasobach. Dlatego, kiedy mamy coś zrobić, lepszą odpowiedzią dla interesariuszybyłoby poinformowanie ich jakich zasobów potrzebujemy. Nawet jeśli jest to śmiesznie wysoki budżet lub liczba członków zespołu, nadal lepiej powiedzieć czego potrzeba do realizacji projektu i wesprzeć to danymi niż powiedzieć, że to niewykonalne.

  • Nie wiem


Jako od kierownika projektu, od ciebie zależy to, jak kontrolujesz projekt. Nie można wymagać od ciebie znajomości wszystkich faktów i danych, ale nie znaczy to, że należy odpowiadać, że czegoś nie wiemy. Na pewno zapytają cię o wiele różnych rzeczy w czasie spotkań, na które nie musisz odpowiadać od razu. Odpowiedź powinna sugerować, że zbierzesz dokładne, aktualne informacje na ten temat i wyślesz wszystkim tuż po spotkaniu.

  • To nie moja wina


Na pewno pojawi się kilka problemów w czasie projektu, na pewno nie będzie można za wszystkie obarczyć winą ciebie. Jednakże, nie znaczy to, że możesz zacząć mówić wszystkim, że problemy to nie twoja wina. Jako lidera projektu, twoim zadaniem jest znaleźć problemy i je rozwiązać. Może być również ważne, aby nie mówić, czyja to była wina. Jeśli był to ktoś z twojego zespołu możesz porozmawiać z nim indywidualnie lub upewnić się, że zostanie pouczony tak, aby się to nie powtórzyło.

  • To zły plan


Jednym z pierwszych zadań jakie masz do wykonania to zaplanowanie projektu. Jest to wymagająca część zadania i nie każdy uważa ją za ekscytującą część projektu. Jednakże musi ona zostać wykonana i ty jesteś osobą, do której należy to zadanie. Należy poświęcić temu dużo uwagi na początku, ponieważ na tym planie będziesz opierał się w przyszłości. Udziałowcy i członkowie zespołu również będą na nim polegać. To oznacza, że ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest poinformowanie ich, że plan jest zły.

  • Nienawidzę tego projektu


W pewnym momencie możesz poczuć ochotę, aby wypowiedzieć to zdanie. Nie możemy spodziewać się, że każda część pracy będzie ci się tak samo podobać i na pewno napotkasz projekty, które nie będą przyjemne. Jako lider musisz jednak dawać przykład innym i starać się wykonywać pracę jak najlepiej. Jeśli logicznie na to spojrzysz, każdy projekt, który wykonujesz będzie miał dobre i złe aspekty. Być może kluczem jest skupienie się na tych dobrych i nie pozwolenie na to, aby te złe miały wpływ na twoje zachowanie. Każdy powinien być zaangażowany i czuć się dobrze, aby móc dobrze pracować nad projektem. Nie chcesz chyba wprowadzać nastroju depresji i sprawić, ze każdy będzie chciał porzucić projekt.

Źródło

www.cobaltpm.com