Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział poświęcony jest zagadnieniom związanym z odpowiednim zorganizowaniem pracy firmy. Można tutaj odnaleźć informacje dotyczące zarządzania biurem, nieruchomościami firmy, flotą transportową a także podział stanowisk w działach administracji, zadania i obowiązki poszczególnych osób.
5 zasad skutecznych negocjacji z chińskimi partnerami
Negocjacje biznesowe to niełatwa sztuka. Ich celem powinno być osiągnięcie takiego porozumienia, by obie strony, biorące udział w rozmowach, były przekonane, że coś zyskały. Sprawa jest jeszcze trudniejsza, gdy mamy do czynienia z partnerami o odmiennej kulturze np. z biznesmenami z Chin. Co zrobić, aby nie urazić kontrahentów z jednej z najsilniejszych gospodarek świata?
Jeżeli chcemy utrzymywać dobre relacje z chińskimi menedżerami, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
Jeżeli chcemy utrzymywać dobre relacje z chińskimi menedżerami, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Uwaga na gesty – mowa ciała jest bardzo istotna w chińskiej kulturze biznesowej. Chińczycy twierdzą, że silne, ekspresywne gesty wyrażające emocje, burzą harmonię grupy. Ważne, by komunikacja niewerbalna była spójna z komunikacją werbalną. Trzeba unikać zwłaszcza gestów związanych z negatywnymi emocjami. Jeden niefortunny, niewerbalny sygnał, może przekreślić nasze biznesowe starania.
- Skromność – jeżeli przebywamy w chińskim towarzystwie biznesowym, powinniśmy odpuścić sobie publiczne chwalenie. Chińczycy najprawdopodobniej potraktują takie zachowanie jako zakłócanie równowagi społecznej, poprzez wyróżnianie jednostki spośród grupy. Nie należy też przesadzać z informowaniem o osobistych zasługach.
- Problemy zostaw za drzwiami - Chińczycy umniejszają osobiste porażki i uważają, że dzielenie się własnymi problemami jest złą formą przyciągania uwagi do własnej osoby. Podczas negocjacji niewskazane jest zatem opowiadanie o trudnościach i osobistych frustracjach.
- Zadbaj o kontakty na miejscu - polskie firmy, które chcą współpracować z chińskimi przedsiębiorstwami, muszą zdawać sobie sprawę, że prowadzenie jakiejkolwiek działalności w tamtym rejonie nie może przebiegać sprawnie, jeśli nie posiada się na miejscu własnego biura lub choćby przedstawiciela. Zaufanie Chińczyków zdobywa się stopniowo, dlatego przed decydującymi rozmowami, warto wcześniej, w Chinach zadbać o dobre relacje i pozytywne nastawienie partnerów.
- Im większa grupa, tym lepiej - prowadzenie negocjacji z chińskimi partnerami nie jest łatwe. Zwykle po stronie chińskiej bierze w nich udział co najmniej kilka osób, któresą bardzo dobrze przygotowane do rozmów. Chińczycy oczekują tego samego od swoich rozmówców. Lubią, jak ich potencjalni partnerzy przychodzą w licznym gronie – to podnosi rangę tego typu spotkań biznesowych.