5 Rzeczy do zrobienia w małym projekcie

Oto krótki poradnik dla tych, którzy muszą zmierzyć się ze swoim pierwszym (lub kolejnym) małym projektem. Małe projekty, tak samo jak te duże posiadają jasno określoną datą rozpoczęcia oraz zakończenia i są ważne dla organizacji, ale nie wymagają zastosowania wszystkich zasad i procesów. Wielkość projektu nie powinna również rzutować na nasze zaangażowanie, ale już poziom rygoru, który stosujemy w projekcie powinien odpowiadać jego rozmiarowi. Oto pięć rzeczy, które powinno się zrobić lub zignorować przy realizacji małego projektu.

  1. Stwórz listę zadań. Dzięki takiej liście wiadomo co jest do zrobienia, w celu ukończenia projektu. Musisz wiedzieć jaką pracę należy wykonać, ale nie martw się o symulacje Monte Carlo,dokładne szacowania lub wymyślanie konkurencyjnych scenariuszy.
  2. Zidentyfikuj zależności. Musisz wiedzieć co należy zrobić, aby ukończyć niektóre zadania, na przykład kiedy będziesz musiał czekać na zasoby przed kontynuowaniem wykonywania pracy. Ważne jest aby zidentyfikować zależności, ale nie martw się wymyślaniem ścieżki krytycznej itp.
  3. Przyporządkuj ludzi. Powinieneś wiedzieć, kto jest za co odpowiedzialny, jakie zadania kto powinien wykonać. Jeśli nikt ani żadna organizacja nie jest przyporządkowana do danego zadania, nie zostanie ono wykonane. Musisz też wiedzieć do kogo zwrócić się w różnych sprawach: kogo poprosić o raport, od kogo dowiedzieć się o statusie, jak można kogo wesprzeć. Nie martw się o tworzenie pełnej karty organizacyjnej, macierzy źródeł lub szczegółowego planu komunikacji.
  4. Ustal terminy ostateczne. Powinieneś wiedzieć kiedy prace mają zostać ukończone, ale nie martw się o tworzenie specjalnych raportów z niebieskimi, czerwonymi, żółtymi i zielonymi wskaźnikami albo tworzenie skomplikowanego systemu kontroli - to przesada. Potrzebna jest dokumentacja tego, co zostało zrobione, kiedy, gdzie i przez kogo. Projekt jest finansowany przez organizację, a ona potrzebuje zapisów, czy to w postaci oszacowań czy faktur.
  5. Kontroluj czas i budżet. Nie ważne jak mały jest twój zespół, twój czas jest powiązany z budżetem kogoś innego, fakturami, rachunkami, a nawet pensjami. Nie martw się jednak o analizę EVA.


Źródło

www.pmhut.com