4 przykazania dobrej asystentki

Praca asystentki ewoluowała w Polsce wraz z rozwojem biznesu. Wymagania w stosunku do tego zawodu rosną. Jest jednak kilka kompetencji kluczowych.

Bez posiadania niektórych umiejętności, bycie asystentką wydaje się niemożliwe. Jeśli więc chcesz wykonywać ten zawód profesjonalnie, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
  • Naucz się organizować swój czas pracy – każde zadanie, które nie wykonujesz „od ręki”, zapisuj w kalendarzu. Ważna jest selekcja informacji i ustalenie priorytetów. Najlepiej uszereguj zadania według dwóch kryteriów: pilności i ważności.
  • Jeśli masz wątpliwości, pytaj! – nie ma nic gorszego od zastanawiania się, co szef miał na myśli. Jeżeli asystentka unika zadawania pytań, precyzowania poleceń, nie może we właściwy sposób wykonywać swoich obowiązków. Wypracowanie zasad współpracy pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów.
  • Pamiętaj, że masz tylko dwie ręce - na pewno nie wszystkie zadania musisz wykonywać sama. Zastanów się, które z nich możesz delegować innym lub zlecić firmie zewnętrznej, np. organizację podróży służbowych.
  • Dbaj o wizerunek firmy – pamiętaj, że niejednokrotnie od twojego zachowania zależy, jakie wspomnienie zostanie kontrahentowi. Cechy niezbędne na stanowisku asystentki to: łatwość nawiązywania kontaktów, kreatywność oraz umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach.


Źródło

www.portaldlasekretarek.pl