Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Działalność przedsiębiorstwa regulowana jest licznymi przepisami prawnymi. Do prawidłowego funkcjonowania firmy niezbędna jest nie tylko wiedza na temat produkcji czy marketingu ale także znajomość przepisów prawa pracy, prawa finansowego, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie środowiska. Te i wiele innych prawnych aspektów działalności przedsiębiorstwa opisane zostały w tym dziale.
Zarządzanie środowiskowe Przekierowano ze strony: environmental resources management ang. environmental resources management
Zarządzanie środowiskowe (zarządzanie proekologiczne) – "celowe działanie mające na celu utrzymanie i poprawę stanu środowiska naturalnego, na które oddziałuje działalność człowieka" [1]. Jest to zarządzanie środowiskiem, zintegrowane z ogólnym systemem zarządzania np. w przedsiębiorstwie lub gminie.
Cele i zadania
- korekta korzystnych i niekorzystnych następstw działalności lub produktów poprawiająca stan środowiska naturalnego
- poprawa wyników finansowych organizacji
- racjonalizacja wykorzystania zasobów naturalnych, niezbędnych do prowadzenia działalności lub produkcji
- spełnienie środowiskowych oczekiwań klienta
- poprawa wizerunku organizacji
Główne aspekty (przedmiot i podmiot zarządzania)
- aspekt etniczny - aspekty kulturowe i socjologiczne podejścia społeczeństwa danego regionu do ingerencji w środowisko naturalne. Bardzo duże znaczenie mają poglądy społeczeństw na temat poszanowania środowiska naturalnego. Aspekt ten obejmuje dwa podstawowe założenia: antropocentryzm i ekocentrymz.
- aspekt gospodarczy - gospodarka do prawidłowego działania i wzrostu potrzebuje zasobów naturalnych. Znaczenie środowiska naturalnego podkreślają zarówno teorie ekonomii klasycznej jak i neoklasycznej.
- aspekt ekologiczny - naukowe analizy środowiska naturalnego dotyczą kilku poziomów wątpliwości, dotyczących wypływu społeczeństwa na środowisko naturalne [2] .
Koncepcje, strategie i podejścia
Inne systemy zarządzania środowiskiem (ang. ''environmental management systems(EMS)) bazują na normie ISO 14001, często ją rozszerzając:
- The Green Dragon Environmental Management Standard jest pięciostopniowym systemem zarządzania środowiskiem. Przeznaczony dla mniejszych przedsiębiorstw, dla których norma ISO 14001 może być zbyt uciążliwa. Korzystają z niej również większe przedsiębiorstwa, które chcą wdrażać normę ISO 14001 metodą "małych kroczków".
- BS 8555 jest systemem traktowanym jako kolejny etap w drodze do wdrożenia normy ISO 14001.
- Krok naturalny mówi o skupieniu uwagi na podstawowych kryteriach ISO 14001, redukcji i racjonalizacji zużycia materiałów oraz energii.
- Naturalny kapitalizm, zaleca reformę obrachunkową (ang. accounting reform) , naśladowanie procesów biologicznych ang. biomimicry) oraz ekologie industrialną (ang. industrial ecology)
- Agencia Ochrony Środowiska Naturalnego USA (ang.US Environmental Protection Agency) posiada wiele własnych zaleceń względem zarządzania środowiskowego
- Unia Europejska oraz Bank Światowy zachęcają do wdrażania "naturalnego kapitalizmu"
Standardy, metody i techniki
Standardy
Systemy zarządzania środowiskowego zostały opracowane jako narzędzie samoregulacji w przemyśle. Najważniejsze z nich to:
Obecnie ISO 14001 i Rozporządzenie EMAS stanowią dwie najważniejsze normy w zakresie zarządzania środowiskowego i prawdopodobnie utrzymają taki charakter przez wiele lat. ISO 14001 jest normą międzynarodową, natomiast Rozporządzenie EMAS jest aktem prawnym, umożliwiającym rejestrację organizacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Kluczowe role
Sektor publiczny
W skład sektora publicznego wchodzi cała administracja rządowa wraz z przedsiębiorstwami państwowymi[3]. W zarządzaniu zasobami naturalnymi, sektor publiczny jest odpowiedzialny za kierowanie zarządzeniami dotyczącymi zarządzania środowiskowego oraz za tworzenie stosownego prawa chroniącego środowisko naturalne [4]. Tradycyjnie sektor publiczny miał za zadanie dostarczanie wiarygodnych raportów na temat wpływu np. przemysłu na środowisko naturalne[5]. Wraz z wzrastającą liczba zagrożeń dla środowiska naturalnego, niezbędne było wprowadzenie nowych zasad działania zarządzaniem środowiskowym. Z tego faktu wynikła współpraca między sektorem publicznym, prywatnym i cywilnym, która ma na celu zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi.
Sektor prywatny
W skład sektora prywatnego wchodzą firmy prywatne oraz organizacje non-profit[6]. Tradycyjną rola sektora prywatnego jest odzyskiwanie zasobów naturalnych[7]. Przykładami takiej działalności mogą być organizacje zajmujące się górnictwem (minerały i ropa naftowa), zasobami leśnymi oraz zajmujące się połowem ryb. Zarządzanie środowiskowe podjęte przez sektor prywatny zależy od rodzaju dostępnych zasobów(odnawialne lub nieodnawialne), ich powszechności i dostępności. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie środowiskowe muszą posiadać wysokie zdolności negocjacyjne w celu kolaboracji ze środowiskiem socjalnym i politycznym.
Sektor cywilny
Sektor cywilny zawiera stowarzyszenia, które tworzone są dobrowolnie, reprezentują interesy i żądania dużej części danej społeczności[8]. Przykładami są organizacje bazujące na małych społecznościach, ludności rdzennej oraz organizacjach pozarządowych (ang. "non-government organisations"). Opierają się one na wywieraniu nacisku społecznego, który może spowodować zmiany w planach zarządzania środowiskowego. Celem stowarzyszeń cywilnych jest posiadanie istotnego głosu w sprawach związanych z zarządzaniem zasobami naturalnymi na danym terenie.
Uwagi
Zarządzania środowiskowego nie należy mylić z zarządzaniem środowiskiem (zarządzaniem ochroną środowiska), które dotyczy zarządzania użytkowaniem, ochroną i kształtowaniem środowiska, czyli zarządzania ochroną środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu - w sposób bezpośredni i pośredni, na "końcu rury", w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób.
Zobacz też
ISO 14000Bibliografia
- Zarządzanie środowiskowe, Wikipedia pl
- Environmental resources management, Wikipedia en
- Zarządzanie środowiskiem, Wikipedia pl
- Tadeusz Wawak: Zarządzanie środowiskowe - efekty ekonomiczne, Encyklopedia zarządzania
- Witold Niewicki: Zarządzanie środowiskiem, PWE, Warszawa, 2006, ISBN 83-208-1605-X, str. 7
- Pahl-Wost, C. ‘The implications of complexity for integrated resource management’ Environmental Modelling and Software 22 (2007), str. 561-569
- http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=ISO_14001&action=edit
- http://www.wales.groundwork.org.uk/what-we-do/green-dragon-ems.aspx
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.