Niebieskie kołnierzyki Przekierowano ze strony: blue-collar worker ang. blue-collar worker

Niebieskie kołnierzyki - termin wprowadzony w amerykańskiej socjologii na określenie pracowników produkcyjnych lub administracyjnych niższego szczebla. Pracownicy fizyczni w USA faktycznie zazwyczaj mają kołnierzyki o takim właśnie kolorze, gdyż na niebieskim i podobnej kolorystyce brud nie rzuca się w oczy. Ponadto na niebiesko jest farbowany dżins, z którego produkuje się odzież roboczą. Praca niebieskich kołnierzyków jest zazwyczaj opłacana godzinowo, choć niektórzy specjaliści mogą być opłacani w ramach projektu lub stałej pensji. Istnieje szeroka gama płac dla tego rodzaju pracy w zależności od dziedziny specjalizacji i doświadczenia.

Spis treści

Kolorystyka ubioru

Pracownicy przemysłowi i fizyczni często noszą wytrzymałe płócienne bądź bawełniane ubrania, które mogą zostać pobrudzone w czasie pracy. Kolor granatowy i jasnoniebieski ukrywają potencjalny brud i tłuszcz na ubraniu pracownika, dzięki czemu pozwalają mu wyglądać czyściej. Z tego samego powodu, niebieski jest popularnym kolorem kombinezonów, które mają chronić ubranie pracownika. Niektórzy z niebieskich kołnierzyków mają na mundurach wyhaftowane lub nadrukowane nazwisko bądź nazwę firmy.

Historycznie, popularność koloru niebieskiego wśród pracowników fizycznych odróżniała się od popularności białych koszul frakowych noszonych przez mężczyzn pracujących w środowiskach biurowych. Rozróżnienie to stało się jednak nieostre w związku z rosnącym znaczeniem wykwalifikowanej siły roboczej i względnym wzrostem niskopłatnych prac białych kołnierzyków.

Wymagania edukacyjne

W wielu zawodach robotniczych wyższy poziom wykształcenia akademickiego nie jest wymagany. Jednak niektóre obszary mogą wymagać specjalistycznych szkoleń, licencjonowania lub certyfikacji, jak również dyplomu ze szkoły średniej lub GED.

Rewolucja informacyjna

Wraz z rewolucją informacyjną kraje zachodnie przesunęły się w kierunku usług oraz zawodów białych kołnierzyków. Wiele prac produkcyjnych zostało zleconych krajom rozwijającym się, w których pracownikom płaci się mniej. Takie zlecanie prac spowodowało, że społeczności rolnicze rozwinęły swoje gospodarki do fazy przemysłowej, a w krajach rozwiniętych spadła liczba miejsc pracy niebieskich kołnierzyków.

W Stanach Zjednoczonych, obszar znany jako "Pas rdzy", na który składają się regiony: The Midwest, Western New York i Western Pennsylvania, był niegdyś dużą bazą produkcyjną, która znacząco się zmniejszyła. W połowie lat 60. XX wieku zaczęła się deindustrializacja tych obszarów. Miasta, takie jak Cleveland, Ohio, Detroit, Michigan, Buffalo, New York, Niagara Falls i Saint Louis (Missouri), doświadczyły stałego spadku liczby robotników (niebieskich kołnierzyków) i późniejszego spadku liczby ludności. Zdarzenia te doprowadziły do tego, że "Pas rdzy" zaczęło nękać wysokie Bezrobocie i ubóstwo.

Zobacz też=Bibliografia=

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.