Idealo publikuje Białą księgę „Badania e-commerce 2014”

Żegnając rok 2014 porównywarka cen idealo.pl podsumowuje trendy i aktualności, które obecne były w e-commerce w mijającym roku.

Co w 2014 roku poruszało handel internetowy?

Jakie udogodnienia dotyczące przesyłki i zwrotu towarów w kilkanaście dni po wejściu w życie nowej ustawy o prawach konsumenta wprowadzają polskie i europejskie sklepy internetowe? Które kanały obsługi klienta i portale społecznościowe ułatwiają sukces w e-commerce? Od czego należy zacząć przygotowując sklep internetowy do wejścia na zagraniczne rynki i do świata m-commerce?

Biała księga idealo „Badania e-commerce 2014″ do pobrania za darmo

Biała księga to doskonały wgląd w strategie najpopularniejszych sklepów współpracujących z porównywarką cen idealo w sześciu europejskich krajach. Dokument zawiera siedem badań, w których zanalizowane zostały różne aspekty e-handlu. Każde z zagadnień zawiera wyczerpujące informacje, statystyki oraz wartościowe linki do dalszych artykułów.

W Białej księdze idealo poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Jakie kolory wykorzystywane są przy projektowaniu strony internetowej sklepu?
  • Po które rozwiązania mobilne najczęściej sięgają sprzedawcy?
  • Które kanały obsługi klienta są do dyspozycji konsumentów?
  • Czy dokonanie zamówienia jest przyjazne kupującym?
  • Które portale społecznościowe cieszą się popularnością wśród sprzedawców?
  • W jaki sposób sklepy mogą zaistnieć na rynku międzynarodowym?


15-letnie doświadczenie idealo na europejskim rynku e-commerce sprawia, że firma ta jak mało która rozumie potrzeby użytkowników, jak również każdego dnia ma styczność z problemami i sukcesami międzynarodowych sprzedawców.

Tym właśnie doświadczeniem idealo pragnie podzielić się ze wszystkimi, dla których e-commerce jest wykonywanym zawodem, pasją lub sposobem na życie.