Poradnik idealo: Bezpieczne zakupy w sieci

Wybór sprzedawców i produktów nigdzie nie jest większy niż w Internecie. Podanie dokładnej liczny sklepów internetowych graniczy z cudem, zaś każdy z nich ma w swojej ofercie tysiące produktów. Obecna w ośmiu krajach na całym świecie porównywarka cen idealo jak mało która wie, jak spośród tak licznych możliwości wybrać najlepszych i najbardziej godnych zaufania sprzedawców.

Zespół idealo szczególną wagę przywiązuje do zaoferowania swoim użytkownikom dostępu tylko do sprawdzonych ofert. Dlatego każdy sklep, który nawiązuje współpracę z porównywarką cen idealo, jest szczegółowo sprawdzany. W Internecie nie brakuje bowiem mniej godnych zaufania oferentów, którzy nie raz współpracują z oszustami. idealo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem – z poniższego poradnika konsumenci mogą dowiedzieć się, na co powinni zwrócić uwagę przez zakupami w sklepie internetowym.

Spis treści

1. Czy dany sklep wywiera pozytywne wrażenie?

Podczas pierwszej wizyty w sklepie internetowym warto posłużyć się na początku... własną intuicją . Już podczas pierwszej wizyty na stronie danego sprzedawcy zalecane jest krytyczne spojrzenie na prezentowane oferty. Jakie ogólne wrażenie robi dany sprzedawca? Czy wystrój strony internetowej sklepu wygląda profesjonalnie i rzetelnie? Jaka jest struktura nawigacji po katalogu produktów? Czy strona jest przejrzysta? Czy nie przeważają na niej reklamy i komunikaty agresywnie przekonujące do zakupu (np. „ZAMÓW JUŻ TERAZ!”)?

RADA IDEALO: Niepewne przeczucie od samego początku to niestety zły znak. Użytkownicy nie powinni narażać się na niepotrzebne ryzyko i najlepiej szybko przejść do poszukiwania innego sklepu.

2. Czy sprzedawca może pochwalić się prawdziwymi certyfikatami?

Wśród renomowanych i docenianych certyfikatów i znaków jakości przyznawanych sklepom internetowych należą między innymi znak jakości Trusted Shops, wyróżnienie Słucham Swoich Klientów przyznawane przez portal Opineo bądź certyfikaty Rzetelna Firma lub Bezpieczny eSklep.

Mimo to na rynku e-commerce wciąż brakuje ustaw i przepisów regulujących przyznawanie podobnych wyróżnień. Wspomniane powyżej instytucje dobrowolnie zobowiązują się jednak do dotrzymywania określonych standardów i kryteriów jakości. Nawet jeśli dany sprzedawca honoruje się certyfikatami, należy zachować czujność. W sieci krąży wiele podrobionych znaków jakości , które tworzone są przez oszustów i często opatrzone są gwarancjami takimi jak „Najlepszy serwis”. Certyfikaty, które budzą podejrzenia, powinny natychmiast zostać sprawdzone, na przykład za pomocą wyszukiwarek. Niestety zdarza się także, że oszuści bezprawnie umieszczają na swoich stronach internetowych znaki jakości sprawdzonych instytucji.

RADA IDEALO: Konsumenci powinni za każdym razem sprawdzić, czy po kliknięciu na dany certyfikat lub znak jakości następuje przekierowanie na stronę internetową, na której zapoznać się można z przyznanym sprzedawcy wyróżnieniem. Prawdziwość danych można też sprawdzić na stronie internetowej instytucji przyznającej dany certyfikat i tam skontrolować, czy dany sprzedawca rzeczywiście słusznie się nim chwali. W przypadku braku pewności zawsze można zwrócić się do danej instytucji i tam zasięgnąć informacji, czy sklep jest rzeczywiście tak godny zaufania, za jaki się uważa.

3. Czy na stronie sklepu można znaleźć opinie klientów?

Opinie klientów są często bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie rzetelności i wiarygodności sklepu. Pozytywne doświadczenia dotychczasowych klientów przemawiają za dobrym poziomem świadczonych przez internetowych sprzedawców usług. Można skorzystać także z pomocy portali takich jak Opineo.pl lub Trusted Shops, które oferują przegląd recenzji użytkowników na temat poszczególnych produktów, lecz także konkretnych sklepów i firm . Trzeba jednak pamiętać o tym, że na takich portalach oceniani są tylko sprzedawcy, którzy dobrowolnie zarejestrowali się i rozpoczęli współpracę z tego typu serwisami. Podejrzanych sprzedawców, stosujących nieczyste strategie marketingowe próżno tutaj szukać.

Na stronach porównywarek cen użytkownicy mogą również bezpośrednio ocenić znajdujące się tam sklepy lub zapoznać się z komentarzami i opiniami na ich temat, udzielanymi przez innych konsumentów. Na stronie idealo opinie o sklepach wyświetlane są bezpośrednio obok oferty lub w zakładce „Przegląd sklepów”.

RADA IDEALO: Czasami warto sprawdzić również obecność i aktywność konkretnego sklepu internetowego w mediach społecznościowych, na przykład na najbardziej popularnym Facebooku. Rozczarowani i niezadowoleni konsumenci bardzo często umieszczają tutaj swoje negatywne opinie, dając w ten sposób ujście swojej frustracji.

4. Jakie metody i ile rodzajów płatności oferuje sklep internetowy?

Ogólna zasada brzmi: Poważny i wiarygodny sklep powinien oferować konsumentom co najmniej trzy różne metody płatności , nawet jeśli dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki w e-handlu. Zgodnie z postanowieniami prawnymi, jedna z tych form musi być także pozbawiona kosztów dodatkowych, występujących najczęściej w postaci prowizji doliczanej do transakcji.

Wiarygodność sklepu wzbudza również możliwość zamawiania towaru na rachunek, co oznacza, iż konsumenci dokonują płatności dopiero po otrzymaniu zamówionego produktu. Dlatego też sami czują się pewnie, przez co chętniej i częściej dokonują zakupu u sprzedawcy oferującego tę formę płatności.

Badania idealo na temat metod płatności oferowanych przez europejskie sklepy internetowe pokazują, jakie standardowe formy zapłaty obowiązują w handlu elektronicznym. Przedstawione w analizie wyniki mogą pomóc konsumentom w zorientowaniu się, jakich sposobów płatności powinni oni oczekiwać od e-sklepu.

RADA IDEALO: Głównie w przypadku nieznanych lub dotychczas niewybieranych sklepów odradza się wybór przedpłaty na konto – w szczególności przelewu. Cofnięcie takiej formy zapłaty jest z reguły niemożliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z w pełni bezpiecznych dla konsumentów serwisów e-payment takich jak PayPal.

5. Czy przekazywanie danych jest bezpieczne?

Konsumenci powinni zwracać uwagę na fakt, czy transmisja danych w sklepie internetowym jest szyfrowana, szczególnie w przypadku podawania istotnych i poufnych informacji podczas zamawiania towarów. Ochronę prywatnych danych i bezpieczny przepływ informacji gwarantują strony internetowe posiadające certyfikat SSL. Zaszyfrowanie adresu URL można łatwo rozpoznać w oknie przeglądarki internetowej, jak tylko znajdzie się w obszarze strony posiadającej SSL. Następuje wówczas automatyczna zmiana protokołu http:// na https:// , zaś w pasku adresu URL pojawia się symbol kłódki informujący, że transakcja jest zaszyfrowana i poufna.

RADA IDEALO: Również opisywane w punkcie drugim znaki jakości dla sklepów internetowych będą pomocną wskazówką na sprawdzenie, czy transmisja danych jest bezpieczna, bowiem do poddawanych kontroli kryteriów należy między innymi przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych. Z tego względu, tak zwane „pola obowiązkowe” dotyczące poufnych danych osobowych mogą być umieszczane tylko wtedy, kiedy są niezbędne do wypełnienia umowy.

6. Czy regulamin i dane kontaktowe sklepu są dostępne na jego stronie?

Sprzedawcy internetowi zobowiązani są do umieszczania danych kontaktowych na stronie głównej w oddzielnej zakładce. Jeśli sklep nie udostępnia takich danych, należy poważnie zastanowić się nad jego wyborem. Informacje o firmie powinny zawierać nie tylko jej adres, dane kontaktowe, formę prawną (na przykład Sp. z o.o.), ale także wpis do rejestru handlowego i numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Podejrzany może wydawać się brak regulaminu na stronie głównej e-sklepu. Powinien on zawierać postanowienia bieżących przepisów konsumenckich oraz być zgodny z zasadami zawierania umów na odległość. Konsumenci przed zakupem powinni mieć możliwość wglądu w regulamin sklepu, aby zapoznać się z najistotniejszymi punktami dotyczącymi formy płatności, dostawy towaru czy przesyłki zwrotnej.

Nie należy lekceważyć wskazówek ujętych drobnym drukiem. Bardzo często są w nich ukryte informacje dotyczące kuriozalnych ograniczeń, jak na przykład komunikat o tym, jakoby „sklep nie ponosił odpowiedzialności za rzeczywistą zawartość przesyłki”, co może świadczyć o nieodpowiednich praktykach sklepu i fałszerstwie.

RADA IDEALO: Dobry sklep internetowy to taki, który prezentuje swoim klientom regulamin korzystania z jego usług w przyjaznej i zrozumiałej dla użytkownika formie. Najważniejsze informacje znajdują się najczęściej pod takimi hasłami, jak „Serwis”, „Informacje dla klientów”, „Pomoc” lub w formie FAQ, czyli najczęściej zadawanych pytań.

7. Czy możliwe jest bezpośrednie nawiązanie kontaktu ze sklepem?

Dane kontaktowe dla klientów znajdujące się na stronie głównej sklepu powinny być przede wszystkim rzeczywiste. Nieprawdziwe numery telefonów lub adresy e-mail , z których nie generowane są żadne odpowiedzi, to klasyczne przypadki oszustwa. Konsumenci szczególną uwagę zwracać powinni na prawdziwe dane kontaktowe, gdyż podejrzane informacje mogą wskazywać na niewiarygodną firmę, podającą dane kontaktowe odmienne od rzeczywistej siedziby firmy.

RADA IDEALO: W razie wątpliwości co do prawdziwości podawanych przez sprzedawców danych kontaktowych, należy przed zakupem zadzwonić do sklepu lub wysłać wiadomość testową z zapytaniem o oferowany produkt, przesyłkę lub możliwość zwrotu. Brak lub niekompletna odpowiedź na zapytanie świadczą o tym, iż sprzedawca najprawdopodobniej jest niewiarygodny.

8. Czy pouczenie o odstąpieniu od umowy jest dostępne na stronie?

Każdy poważny sklep posiadać powinien pouczenie o odstąpieniu od umowy zgodne z obowiązującą od 25 grudnia 2014 roku ustawą o prawach konsumenta. Klienci mają bowiem prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni od otrzymania towaru, bez konieczności argumentowania swojej decyzji. Sprzedawcy internetowi mają obowiązek poinformowania swoich klientów o przysługującym im prawie odstąpienia od umowy i związanych z nim konsekwencjami.

RADA IDEALO: Pod koniec 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Od tego czasu klienci sklepów internetowych zobowiązani są do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy w dowolnej – także elektronicznej – formie. Przesyłka zwrotna pozbawiona takiego dokumentu nie musi zostać uwzględniona przez sprzedawców.

9. Czy produkty oferowane przez sklep są wyczerpująco opisane i odpowiednio przedstawione?

Produkty oferowane przez e-sklepy powinny zawierać dokładne i wyczerpujące informacje z uwzględnieniem najważniejszych właściwości artykułu . Sprzedawcy, których głównym celem jest czerpanie jak największych zysków, nie przykładają wagi do dbania o wygląd i informacje prezentowanych na ich stronie internetowej produktów. Profesjonalni przedsiębiorcy natomiast, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów i zaoferować im jak najlepsze towary, najczęściej poświęcają wiele czasu na umieszczenie na stronie dokładnych i szczegółowych informacji o produkcie.

Dodatkowe informacje umieszczane w dużych tabelach lub wskazówki dotyczące możliwych odstępstw lub różnic, takich jak komunikaty typu „Kolor na zdjęciu może być w rzeczywistości nieco jaśniejszy” lub „Spodnie mają zaniżoną numerację o jeden rozmiar” świadczą o tym, iż sprzedawca szczegółowo i wyczerpująco prezentuje swoje towary.Nie bez znaczenia są także dołączane do opisów zdjęcia produktów, które powinny odzwierciedlać ich rzeczywisty wygląd. Najlepiej, kiedy na stronie zamieszczone są galerie zdjęć, przedstawiające towar z różnej perspektywy i wielu ujęć. W razie wątpliwości co do prawdziwości znajdujących się na stronie obrazów, zaleca się sprawdzenie ich na oficjalnej stronie producenta, ponieważ to właśnie z ich informacji i ilustracji najczęściej korzystają sklepy internetowe.

RADA IDEALO: To, jakie informacje są istotne, zależy przede wszystkim od rodzaju produktu. W przypadku zakupu ubrań przydatne będą zupełnie inne dane niż podczas poszukiwania nowego sprzętu elektronicznego. W razie wątpliwości, czy produkt posiada wystarczające i najważniejsze informacje, warto spojrzeć na dane umieszczane na stronie producenta lub porównać je z innymi e-sklepami lub porównywarkami cen.

10. Czy ceny produktów nie zwierają ukrytych kosztów i są realne?

Ta sama zasada dotyczy cen produktów. Szczególnie bardzo niskie ceny okazyjne często wydają się nierealne i takie też w rzeczywistości są. W przypadku podejrzanych sklepów, zamówione towary z niskimi cenami w najgorszym wypadku w ogóle nie zostaną wysłane. Często za okazyjną ceną, której głównym zadaniem jest zwabienie konsumentów i zachęta do zakupu, ukrywają się koszty dodatkowe. Umieszczane na stronach sklepów ceny produktów powinny być cenami końcowymi. W przypadku poważnych sklepów nie może zabraknąć także informacji o podatku VAT i kosztach przesyłki.

RADA IDEALO: Przed zakupem zalecane jest także porównanie cen towarów w innych sklepach. W razie wątpliwości pomocne okażą się także porównywarki cen, które pozwolą również na zorientowanie się, czy przedstawiane ceny są prawdziwe, a sklep wiarygodny i znany. W wielu przypadkach bardziej opłaca się zainwestowanie kilku złotych więcej u poważnego sprzedawcy niż skorzystanie z pozornie wspaniałej okazji i zakup taniego produktu, który tak naprawdę nigdy nie trafi do klienta.

Tak, jak w prawie każdym obszarze działalności, tak i w handlu elektronicznym znaleźć można klika czarnych owiec. Anonimowość w Internecie sprzyja podejrzanym sklepom, które wykorzystują ją do swoich oszustw. Jednak Ci, którzy wezmą sobie do serca przedstawione powyżej porady dotyczące sprawdzania sprzedawców i sklepów oraz korzystać będą ze znanych i wiarygodnych instytucji lub portali kontrolujących, mogą spokojnie i bezpiecznie kupować online.