Najlepszy Personal Assistant w RPA

Najlepszym Personal Assistant (PA) w Republice Południowej Afryki jest Corri Fourrie - mężczyzna. Corri dołączył do zespołu firmy Kabi Fresenius South Africa w 2009 roku jako Executive Personal Assistant Dyrektora zarządzającego. Wcześniej był zatrudniony w Transnet, The South African National Defence Force, the Tourism Business Council of South Africa i T-Systems SA.

W wywiadzie oświadczył, że jest dumny z tego, że będzie częścią rodziny Fresenus Kabi i postara się wyróżniać każdego dnia.Corri jest dumny z faktu, że jest jednym z nielicznych PA w organizacjach Południowej Afryki. Jego zwierzchnikiem jest Wilna Stapelberg – dyrektor zarządzająca firmy.

Coroczny konkurs na najlepszą PA stanowi unikalną okazję, aby przekonać się o własnych umiejętnościach w pracy biurowej. Należą do nich nie tylko te tradycyjne, wymieniane jednym tchem przez ostatnie kilkanaście lat, ale także inne – bliższe zasadom zarządzania:
  • wysoki poziom wykazywania inicjatyw,
  • zaangażowanie w rozwój zawodu,
  • poświęcenie się mentoringowi,
  • dobre rozumienie zasad funkcjonowania biznesu.


A więc nie tylko ładny wygląd, „profesjonalny makijaż” (cokolwiek to znaczy), przestrzeganie zasad dress code, protokół dyplomatyczny i autoprezentacja (bez których nie odbędzie się u nas żadne szkolenie dla PA) są atutami profesjonalnej asystentki i sekretarki.

Do konkursu zgłoszono setki przedstawicielek tego zawodu z prywatnego i publicznego sektora (około 250 osób). Po wnikliwej analizie przyjęto 80 zgłoszeń. W półfinale znalazło się 5 osób, a spośród nich wytypowano na PA roku – Corriego. Posiada przeciętną urodę, ubiera się niekoniecznie zgodnie z zasadami, ale wybrano właśnie jego na podstawie wyników zadania konkursowego.

Zadaniem tym było przygotowanie i przedstawienie 30-minutowej prezentacji na podstawie tematów wybranych podczas Dnia Sekretarki w dniu 5 września. Ogłoszono go najlepszym podkreślając wyróżniające go cechy – umiejętności przywódcze oraz wykonanie i przedstawienie prezentacji w sposób znakomity.

Corrie twierdzi, że rola asystentki i sekretarki uległa ogromnej transformacji. Pomimo zmian w narzędziach, technikach i umiejętnościach wymaganych dla sukcesu korporacji rdzeniem pozostają pracownicy biura.

Osobistym przesłaniem Corriego kierowanym do wszystkich asystentek i sekretarek w swojej firmie, ale także do tych pracujących na takich stanowiskach we wszystkich firmach jest W życiu nie jest ważne kim jesteś, skąd przychodzisz, ale co i jak robisz i kim się stajesz. Bądź zmianą w świecie, który chcesz zobaczyć.

Chyba po ogłoszeniu wyników w konkursie Eurowizji na najlepszą piosenkarkę możemy się spodziewać różnych zagrożeń zawodowych ze strony płci „mniej pięknej”.