Jak zostać certyfikowaną sekretarką-asystentką?

Napisać do firmy, która obiecuje taki certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu sekretarki (sic!) poprzez egzamin w formie testu składającego się z 15 pytań. Wybór poprawnej odpowiedzi (gdyby ktoś miał wątpliwości – skasowanie pozostałych odpowiedzi przyporządkowanych do pytania) uczyni Cię profesjonalistką. Treść pytań nadaje się dla średnio rozgarniętej maturzystki.

Wzorce światowe

Nie wiem, jakie autorytety stoją za wyborem i konstrukcją pytań. Podejrzewam, że te osoby nie przepracowały ani jednego dnia na takim stanowisku, raczej znają kompetencje sekretarki ze słyszenia (i to z dużej odległości).

Aby zorientować się jakie umiejętności powinny posiadać przedstawicielki tego zawodu wystarczyło zajrzeć na stronę www.euma.org, czyli na europejską stronę EUMA, gdzie można przeczytać w jęz. angielskim o zadaniach i kompetencjach zawodowych sekretarki-asystentki.

EUMA została założona w 1974 roku i obecnie liczy 25 państw członkowskich: Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Stowarzyszenie ma także członków indywidualnych w innych krajach europejskich (Chorwacja, Portugalia) i poza Europą w: Arabii Saudyjskiej, Turcji, Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje więc szerokie spektrum poglądów na rolę i kwalifikacje sekretarek-asystentek.

Wzorce polskie

Można także zajrzeć na stronę www.euma.org.pl i przeczytać, co jest atutem osoby reprezentującej ten zawód.W listopadzie ubiegłego roku napisano Nasza rola jako profesjonalistów wspierających zarządzanie rozwija się i stawia przed nami wyzwania w nowych kierunkach. Część obowiązków tradycyjnie należących do „wyższego managementu” jest przejmowana w zarządzaniu na średnim a czasami niższym szczeblu. Przed tym zawodem otwierają się wspaniałe możliwości, ale poparte wszechstronną wiedzą, umiejętnościami, inteligencją. Do pokazania tych walorów zawodowych nie wystarczy jednak tylko wypełnienie banalnego testu.

Nam, jako przedstawicielkom European Management Assistants-Poland (Europejskiego Stowarzyszenia Sekretarek i Asystentek-Polska) jest po prostu wstyd, że kwalifikacje zawodowe osób pracujących w biurze zostały w Polsce sprowadzone do tak niskiego poziomu.

Najlepsze praktyki

Kilka lat temu Finowie (Politechnika Helsińska) przeprowadzili kompleksowe badania nad statusem, rolą i przyszłością zawodu w 8 krajach europejskich (uczestniczyła w nich także Polska). Niektóre wyniki przedstawiono w książce Asystentka na europejskim rynku pracy Haliny Füchsel. Od 19 lat próbujemy przekonać, że jest to ważne stanowisko w każdej firmie i wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji. W Warszawskiej Szkole Zarządzania-Szkole Wyższej są prowadzone studia podyplomowe w takim zakresie, w wielu krajach europejskich np. Hiszpania, Portugalia są szkoły wyższe dla Sekretarek i Asystentek.

Ale po co studiować? Można odpowiedzieć na kilka banalnych pytań i mieć „certyfikat”. Tylko co taki certyfikat potwierdza?Niekompetencję osób, które się o niego ubiegają i zupełną indolencję pomysłodawców w zakresie sprawdzenia umiejętności profesjonalistki.

Autor Halina Füchsel