Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Czy sekretarka to asystentka
25 stycznia mieliśmy „Międzynarodowy Dzień Sekretarki”. Z tej okazji były kwiaty, prezenty i dobre słowa dla sekretarek i asystentek, wywiady w radio, jednym słowem docenienie osób pracujących w tym zawodzie. Świetnie, tylko, że to są w większości „półprawdy” – ani on międzynarodowy, bo wymyślili go Amerykanie dla siebie, ani sekretarki, bo odnosi się do nieco innego zawodu. W Europie dzień ten jest obchodzony w różnych terminach w różnych krajach od stycznia (w Polsce 15 stycznia), do maja (w Słowenii). Artykuł niniejszy to zbiór refleksji pani dr Haliny Füchsel, doradcy Zarządu EUMA-POLAND.
Zdniem IAAP
Stowarzyszenie zrzesza „profesjonalistów administracji”, którzy (jak to definiuje statut) „pracują na różnych stanowiskach pracy, począwszy od asystentki administracyjnej poprzez asystentkę wykonawczą (ang. executive assistant), sekretarkę, sekretarkę wykonawczą (ang. executive secretary), informacyjno-administracyjnego koordynatora, biurowego administratora oraz wielu innych stanowiskach”.
Do obowiązków tych pracowników należy: odpowiedzialność za realizację administracyjnych zadań i koordynacja informacji dla zapewnienia wsparcia biura związanego z działaniem w otoczeniu i dla otoczenia. Równocześnie dbają one swój personalny i profesjonalny rozwój w wybranej dziedzinie zawodowej.
Według międzynarodowej klasyfikacji
Dobre praktyki
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozwiązano spory kompetencyjne między asystentkami, ich szefami, mediami w prosty sposób, dzieląc stanowiska asystenckie na:
- asystentki prawne - po prawniczych studiach zawodowych, czyli po uzyskaniu przynajmniej tytułu licencjata,
- asystentki medyczne - w dawnej nomenklaturze była nazwa felczer, którą nadawano po 3 latach studiów medycznych,
- asystentki administracyjne - przynajmniej po licencjacie w zakresie prawa i administracji itd.
Taki podział umożliwia dobre przygotowanie do zawodu (i nikt się nie dziwi temu, że asystentka nie wie wszystkiego z każdej dziedziny). Nikt nikomu nie wchodzi w drogę, nie obśmiewa publicznie braku odpowiednich kwalifikacji, bo one są różne w różnych dziedzinach pracy.
Profesjonalne przygotowanie
Warszawska Szkoła Zarządzania-Szkoła Wyższa (która jako jedyna uczelnia ma specjalizację „zarządzanie biurem” zamierza otworzyć wkrótce rekrutację na studia podyplomowe „Organizacja i zarządzanie pracą w biurze wg standardów europejskich”. W ten sposób będzie można wypełnić lukę pomiędzy przygotowaniem „uczelnianym” i przygotowaniem zawodowym.