Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Działalność przedsiębiorstwa regulowana jest licznymi przepisami prawnymi. Do prawidłowego funkcjonowania firmy niezbędna jest nie tylko wiedza na temat produkcji czy marketingu ale także znajomość przepisów prawa pracy, prawa finansowego, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie środowiska. Te i wiele innych prawnych aspektów działalności przedsiębiorstwa opisane zostały w tym dziale.
Zrównoważony rozwój ang. sustainable development
Zrównoważony rozwój – Idea zrównoważonego rozwoju pojawia się jako próba udzielenia odpowiedzi na zespół zagrożeń, które w latach sześćdziesiątych XX wieku postrzegano w przewidywanym, wysokim wzroście demograficznym, szybkim zużywaniu zasobów naturalnych, narastającym zanieczyszczeniu środowiska, niezaspokojeniu podstawowych potrzeb coraz większych grup ludzi oraz głębokiej destabilizacji systemów przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych.
Geneza
Kwestią wiodącą do idei zrównoważonego rozwoju, w połowie XX wieku, było postrzeganie ówczesnego przyrostu demograficznego w kategoriach nawiązujących do dawnej wizji Thomasa Malthusa.W latach sześćdziesiątych ujęcie to uzyskało znaczną popularność ze względu na rosnące poczucie, że tempo i formy rozwoju gospodarczego, który miałby pomagać w zaspokojeniu potrzeb zwiększającej się ludzkości, prowadzą do zniszczenia przyrodniczych i surowcowo-energetycznych podstaw tegoż rozwoju. Formułowane wówczas prognozy przyrostu ludności świata łączono z szybkim wzrostem tempa zużywania zasobów, co przy ich ograniczonej ilości musiałoby zakończyć się katastrofą.
Problemy związane z zarządzaniem środowiskowym i zarządzaniem środowiskiem stały się przedmiotem intensywnej dyskusji, prowadzonej z dużym udziałem instytucji międzynarodowych, przede wszystkim Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szczególną rolę w inspirowaniu szerokiej dyskusji o tych zagrożeniach spełnił raport Człowiek i jego środowisko, przedstawiony społeczności międzynarodowej w 1969 roku przez U Thanta, ówczesnego sekretarza generalnego ONZ oraz pierwszy raport dla Klubu Rzymskiego, zatytułowany Granice wzrostu, opublikowany na początku lat siedemdziesiątych.
Znaczenie w dziedzinie zarządzania
- minimalizacja wykorzystania zasobów naturalnych;
- minimalizacja wykorzystania wody i energii elektrycznej;
- stosowanie recyklingu;
- stosowanie materiałów biodegradowalnych;
- wykorzystywanie technologii przyjaznym środowisku naturalnemu;
- minimalizacja wytwarzania ścieków, gazów i pychów szkodliwych dla środowiska naturalnego;
Używając języka ekonomii można powiedzieć, że zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju społeczeństwo powinno żyć, uwzględniając rachunek kosztów swoich decyzji.
Podstawy prawne
- Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych|Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP);
- Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP);
- instytucje Unii Europejskiej:
- Parlament Europejski;
- Komisja Europejska;
- Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny;
Zrównoważony rozwój stanowi ważny element systemu prawa międzynarodowego. Do najważniejszych dokumentów prawnomiędzynarodowych, ujmujących problematykę zrównoważonego rozwoju, należą:
- Agenda 21,
- Konwencja z Aarhus - Konwencja o Dostępie do Informacji, Udziale Społeczeństwa w Podejmowaniu Decyzji oraz Dostępie do Sprawiedliwości w Sprawach Dotyczących Środowiska.
W Polsce zasada zrównoważonego rozwoju zyskała rangę konstytucyjną – została zapisana w art. 5 konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a definicja zrównoważonego rozwoju znalazła się w ustawie Prawo Ochrony Środowiska: "taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń". [2]
Uwagi
W języku potocznym pojęcie zrównoważony rozwój zyskuje w zależności od kontekstu nieco inne znaczenia, często używane jest jako synonim zachowań "proekologicznych", zaś w środowiskach biznesowych jest utożsamiane z sukcesem i innowacyjnością.
Linki zewnętrzne
Bibliografia
- Zrównoważony rozwój, Wikipedia pl
- Sustainable development, Wikipedia en
- Aneta Antkowicz: Idea zrównoważonego rozwoju, Encyklopedia zarządzania
- G. Zabłocki, Rozwój zrównoważony - idee, efekty, kontrowersje, Toruń 2002, s.13
- R. Jeżowski red., Ekonomiczne problemy ochrony środowisk i rozwoju zrównoważonego w XXI wieku, Wyd. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2005, s.58
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.