Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
W tym miejscu publikowane są informacje dotyczące zarządzania jakością, takie jak Total Quality Management, normy jakości ISO 9000, Kaizen, Six Sigma. Znajdują się tutaj również wiadomości o zarządzaniu wydajnością, dojrzałością czy jakością w IT. Dzięki artykułom zamieszczonym w tym dziale dowiedzieć można się także o kontroli jakości, metodach zarządzania jakością i statystycznym sterowaniu procesami.
Zdolność procesu ang. process capability
Zdolność procesu - wskaźnik określający stopień spełnienia przez proces wymogów jakościowych, wykorzystując wskaźniki zdolności (ang. capability indicies). Jeżeli uwzględnimy tolerancję badanej właściwości, możemy określić potencjalne i rzeczywiste zdolności procesu do spełnienia wymagań jakościowych. Dzięki temu można stwierdzić ile wyrobów mieści się w założonych granicach specyfikacji. Aby ocenić zdolność procesu, należy odnieść bezpośrednio jego rozrzut (szacowany zazwyczaj w oparciu o rozstęp lub odchylenie standardowe) do szerokości założonego pola tolerancji.
Zastosowanie
Klient nadaje specyfikacje i pragnie otrzymywać produkty zgodny z ustaleniami. Z drugiej strony dostawca potrzebuje zaprojektować i realizować swój proces w taki sposób, aby produkować według wymagań. Gdyby taki układ był możliwy wszyscy byliby zadowoleni i jedyne spotkania dotyczyłyby ewentualnie terminu płatności. W rzeczywistości tak nie jest i problemy z defektami, komponentami i produktami niezgodnymi ze specyfikacją są na porządku dziennym.
W efekcie, aby sprostać wymaganiom procesy dostawcy w dużej mierze oparte są na 100% kontroli, poprawkach komponentów już wytworzonych i kolejnych sortowniach. Ponieważ żyjemy w dobie gdy wszystkie firmy z mniejszym lub większym sukcesem wdrażają filozofię lean1, wszystkie te czynności są marnotrawstwem. Zatem niezwykle istotną rzeczą jest by produkować części z minimalną możliwą zmiennością.
W związku z takim podejściem wśród wielu organizacji zamiast przekazywania wymagań klienta do dostawcy jedynie w formie specyfikacji, klienci chcą wiedzieć czy procesy są w stanie sprostać ich wymaganiom bez potrzeby 100% inspekcji oraz dodatkowych elementów sortowania. Z tego też względu wdrożyli oni wymóg przedstawienia wskaźników zdolności procesu dla kluczowych charakterystyk produktu.
Opis
W celu badania zdolności procesu należy zebrać odpowiednią liczbę pomiarów danej cechy jakościowej. Następnie obliczamy następujące parametry:
- średnia arytmetyczną,
- rozstęp,
- odchylenie standardowe,
Wartość średnia powinna pokrywać się ze środkiem pola tolerancji, a odchylenie standardowe stanowić maks. 1/6 tego pola. Jeżeli założymy, że badana próba ma rozkład normalny, to w polu tolerancji musi się mieścić co najmniej 6σ (Sześć sigma), czyli 99,74% wszystkich wyrobów. Należy dążyć do sytuacji, gdy tolerancji mieści się 8, 10 lub nawet 12 wartości sigma. Im szerokość procesu jest mniejsza w odniesieniu do szerokości pola tolerancji tym proces ma większą zdolność.


Interpretacja

Proces może mieć "szerokość" mniejszą niż pole tolerancji (np. Cp = 2) i jednocześnie 90% wyrobów niezgodnych, gdy jest przesunięty daleko poza pole tolerancji. Dlatego konieczne jest zastosowanie drugiego wskaźnika oznaczanego jako wskaźnik wycentrowania procesu. Uwzględnia on wartość średnią procesu i oddzielnie bada zdolność dla obu połówek wykresu. Obliczamy zdolność procesu w odniesieniu do górnej i dolnej granicy tolerancji.
Wskaźnik wycentrowania procesu przyjmuje postać:


Stosowanie omawianych wskaźników może mieć miejsce tylko w przypadku oceny zdolności procesu, który jest statystycznie ustabilizowany.
Linki zewnętrzne
- Process Capability, Wikipedia en
- Wojciech Szpara: Zdolność procesu, Encyklopedia zarządzania
Bibliografia
- A. Iwasiewicz: Zarządzanie jakością, PWN, Warszawa=Kraków 1999
- T. Greber: Statystyczne sterowanie procesami - doskonalenie jakości z pakietem Statistica, Stat Soft, Kraków 2000
- T. Greber: Badanie zdolności procesu - niebezpieczne wskaźniki, "Zarządzanie jakością" 2005
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.