Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Czym jest projekt? Jakie są standardy zarządzania projektem? Do czego służy Strenght Deployment Inventory? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomocne będą informacje zamieszczone w tym dziale. Z artykułów dowiedzieć można się również czym jest PRINCE2, SCRUM czy Komitet Sterujący.
Zarządzanie projektami Przekierowano ze strony: Zarządzanie projektem ang. project management
Zarządzanie projektami (zarządzanie przedsięwzięciami, błędnie zarządzanie projektem) – zbiór czynności wykonywanych w celu osiągnięcia wyznaczonych celów głównych i pośrednich w skończonym czasie. Zawiera się w nim między innymi planowanie, harmonogramowanie, realizacja i kontrola zadań potrzebnych do osiągnięcia celów projektu.
Opis dziedziny
Można też powiedzieć, iż jedną ze składowych zarządzania projektem jest praktyczna wiedza o eliminowaniu ryzyka porażki na poziomie całego cyklu życia projektu. Ryzyko w projekcie bierze się głównie z niemożliwości wyeliminowania niepewności związanej z przyszłymi wydarzeniami na każdym etapie projektu wynikającej z dynamiki komunikacji pomiędzy uczestnikami, zmiennej wydajności zespołów projektowych, błędnego planowania oraz czynników otoczenia zewnętrznego.
Z innego punktu widzenia, zarządzanie projektem można zdefiniować jako naukę o definiowaniu i osiąganiu celów przy jednoczesnej maksymalnie możliwej optymalizacji użycia zasobów (np. czasu, pieniędzy, ludzi, itd.).
Zarządzanie projektem to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu.
Ze względu na zakres uprawnień, odpowiedzialności i poziom wymaganych kompetencji najbardziej wyróżniającą się rolą w projekcie jest rola kierownika projektu. Kierownik projektu uczestniczy bezpośrednio w procesie zarządzania projektem, zajmuje się koordynacją zadań projektu pomiędzy uczestnikami projektu, utrzymuje motywację zespołu projektowego, w taki sposób by zrealizować założone cele projektu eliminując po drodze występujące problemy i ryzyka. Istotnym zakresem odpowiedzialności kierownika projektu jest również poprawna komunikacja ze sponsorem projektu i uczestnikami projektu w celu jasnego precyzowania kierunku kolejnych zmian i zauważania nowo pojawiających się zagrożeń.
Inną istotną rolą w projekcie jest sponsor projektu, który powołuje projekt do życia. Sponsor projektu jest jednocześnie osobą najbardziej uprawnioną do podejmowania wszelkich decyzji w projekcie, ale najczęściej podejmującą w projekcie decyzje kluczowe, w tym również mogące redefiniować zakres, budżet lub czas realizacji projektu. Sponsor podejmuje często również decyzję, co do wyboru kierownika projektu i przez cały czas wspiera jego osobę w trakcie realizacji projektu. Wszelkie decyzje sponsora są zawsze wiążące dla kierownika projektu.
W języku polskim przyjęły się głównie dwie nazwy określające tę samą dziedzinę wiedzy, zarządzanie projektami (zamiast zarządzania projektem) oraz zarządzanie przedsięwzięciami, z czego to pierwsze cieszy się największą popularnością. Wśród osób zajmujących się tą nauką zawodowo dużym powodzeniem cieszy się także angielskojęzyczne sformułowanie project management.
Podejścia
Podejście tradycyjne (formalne)
W tradycyjnym podejściu, wyróżniamy 5 faz projektu:- inicjacja projektu
- planowanie projektu
- wykonywanie projektu
- monitorowanie projektu
- ukończenie projektu
Nie każdy projekt jednak przejdzie przez wszystkie te fazy, jako że projekty mogą zostać anulowane, i często w praktyce są, zanim osiągną swój koniec. Niektóre projekty nie posiadają kilku z wymienionych faz, niektóre zaś przechodzą przez niektóre z etapów kilkakrotnie.
Podejście nowoczesne (zwinne)
W podejściu nowoczesnym projekt jest dzielony na małe, trwające 1-3 tygodni iteracji. Po każdej odbiorca otrzymuje użyteczny fragment lub element końcowego produktu. W projektach takich przedkładane są:- ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia
- działające produkty ponad obszerną dokumentację
- współprace z klientem ponad formalne ustalenia
- reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem.
Podejściu temu zarzuca się przede wszystkim brak planowania, budżetowania i zarządzania ryzykiem, jednak badania[1] pokazują, że sukcesem kończy się 42% projektów zwinnych i tylko 14% tradycyjnych.
Zarządzane czynniki
- Zakres projektu
- czas na wykonanie projektu (harmonogram)
- koszty projektu (Budżet)
- Jakość
- ryzyko
Trzy pierwsze czynniki są ściśle z sobą powiązane równaniem równowagi projektu. Zawsze ustalenie dwóch z nich powoduje, że trzeci jest wynikowy. I tak np. ustalenie zakresu projektu i harmonogramu ustala jego koszty zgodnie z zasadą, iż większy zakres wymaga większego budżetu. Ustalenie krótszego czasu wykonania, w większości przypadków powiększa koszty. Obniżenie budżetu zawsze wiąże się z ograniczeniem zakresu, wydłużeniem czasu projektu lub obu naraz.
Zobacz też
Bibliografia
- Zarządzanie projektami, Wikipedia pl
- Project management, Wikipedia en
- Monika Bizub, Sławomir Wawak: Zarządzanie projektem, Encyklopedia zarządzania
- Beata Jałocha: Podstawy zarządzania projektami - materiały szkoleniowe, GT Mentor, Kraków maj 2011
- H. Kerzner: Advanced Project Management, Wiley, 2nd edition, USA 2004
- B. Dałkowski, L. Staśto, M. Zalewski (red): NCB Polskie wytyczne kompetencji IMPA, ver. 3,0, Stowarzyszenie Project Management Polska, Warszawa, 2009
- A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide)-Fourth Edition. Project Management Institute (2008), Newtown Square
- S. Spałek: Krytyczne czynniki sukcesu w zarządzaniu projektami, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2004
- M. Trocki, E. Sońta-Drączkowska (red.): Strategiczne zarządzanie projektami, Bizzare, Warszawa 2009
!
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.