Złota rączka ang. handyman

Złota rączka (personel techniczny administracji, konserwator) – osoba wykwalifikowana w szerokim zakresie prac naprawczych, takich jak konserwacje (zarówno wewnętrzne i zewnętrzne), wiercenie otworów, remonty, czy naprawa sprzętu. Termin ten określa zarówno płatnego pracownika, jak i samodzielnie dokonujących napraw, właścicieli domów oraz majsterkowiczów.

Spis treści

Profesjonalna złota rączkaW niektórych miastach złote rączki wykonują różne prace dla przyjaciół, rodziny i sąsiadów. Czasami ogłaszają swoje usługi w gazetach, i w internecie. Reklamują się również za pomocą ulotek, bądź poczty. Różni ich jakość wykonanej pracy, profesjonalizm, poziom umiejętności oraz cena.

Na rynku istnieją również firmy zatrudniające złote rączki, które realizują usługi z zakresu napraw i drobnych remontów. Są one popularne głównie w większych miastach. Z ich usług korzystają przede wszystkim kobiety, dlatego czasami złote rączki nazywani są mężami na godziny. „W opinii właścicieli firm świadczących tego typu usługi największą popularnością cieszą się prace hydrauliczne oraz elektryczne. Wszystko jest także uzależnione od pory roku. W czasie lata dominuje koszenie trawników, wykończenie prac po innych fachowcach, poprawianie łazienek i kuchni, dostarczanie kwiatów. Z kolei w sezonie zimowym odgarniane chodników i posesji ze śniegu.”[1].

FranszyzaPrzedsiębiorca może prowadzić tego typu działalność na podstawie licencji otrzymanej od innej firmy. Zdobywa wówczas pozwolenie m.in. na używanie jej znaków firmowych. Taki Kontrakt zazwyczaj udziela przedsiębiorcy wyłącznego prawa do prowadzenia działalności pod firmowym szyldem, na danym obszarze. Dodatkowo, dzięki stronom internetowym tych firm, potencjalni klienci zostają skierowani do oddziałów realizujących usługi na danym terenie.

UsługiFirmy zatrudniające złote rączki zapewniają usługi w zakresie:

  • remonty, np. malowanie ścian i sufitów, układanie wykładziny lub paneli podłogowych,
  • naprawy, np. naprawa pralki, lodówki,
  • montaż, np. mocowanie półek, wieszanie obrazków, szaf, czy luster, montaż osłon okiennych,
  • hydraulika, np. wymiana zaworów, podłączenie pralki,
  • elektryka, np. wymiana i naprawa gniazdka, naprawa połączeń elektrycznych,
  • stolarstwo, np. montaż i naprawa mebli,
  • ślusarstwo, np. wymiana zawiasów, zamków, klamek,
  • usługi informatyczno-komputerowe, np. odzyskiwanie utraconych danych, usuwanie wirusów,
  • prace porządkowe, np. mycie okien, przesuwanie mebli, rąbanie drewna na opał, czy koszenie prawnika,
  • transportowe, np. pomoc przy przeprowadzce, wynajęcie pracownika z samochodem.


Zobacz też

Bibliografia

Handyman, Wikipedia en
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.