Workrave

Workrave - darmowy wolny program dla systemów Windows i Linux stosowany w celu zapobiegania urazom powstającym wskutek chronicznego przeciążenia organizmu u osób pracujących przy komputerze.

Działanie programuProgram działa w tle, proponując co pewien (określony) czas dłuższe przerwy, podczas których zaleca się chwilowe zaprzestanie pracy i wykonanie ćwiczeń proponowanych przez program Workrave. Na monitorze wyświetla się opis lub schemat ćwiczenia rozluźniającego mięśnie oraz upływający czas, który jest potrzebny na wykonanie całej serii.

Co kilka lub kilkanaście minut proponowane są krótsze 30 sekundowe tzw. mikroprzerwy, podczas których zalecane jest chwilowe oderwanie wzroku od monitora i odprężenie się.

W czasie przerw program (w zależności od skonfigurowania przez użytkownika) może zablokować dostęp do klawiatury, a tym samym możliwość pracy na komputerze, a po określonym limicie dziennej pracy nawet wyłączyć komputer.

Domyślne ustawienia można zmieniać, aby dostosować przerwy do własnych preferencji, wieku i stopnia wyczerpania organizmu.

Workrave informuje za pomocą wyskakujących powiadomień, które nie przeszkadzają w wykonywanej pracy (automatycznie zmieniają pozycję na ekranie) i można je zignorować. Jeśli natomiast pracujemy nad czymś co wymaga całkowitego skupienia i konieczne jest wyłączenie powiadomień, możemy wtedy przełączyć program w tryb "zawieszony" lub "cichy".

Program posiada polski interfejs i można go skonfigurować także do pracy w sieci (np. gdy pracujemy na kilku komputerach naraz).

Bibliografia

Workrave, Wikipedia pl

Workrave, Wikipedia en
ostatnia modyfikacja 11 maja 2017 r.