Wolny strzelec ang. freelancer

Wolny strzelec – osoba pracująca bez Etatu, realizująca Projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody (głównie związane z pracą twórczą). Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie nadaje się osobom wykonującym pracę fizyczną.

Pierwszy raz określenia freelancer użył Walter Scott (1771-1832) w swej książce pt. Ivanhoe do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Free oznaczało wolny, lancer - pochodziło od lancy, czyli rodzaju broni.

Do rozwoju tej dziedziny przyczynił się Internet, który spowodował wzrost zapotrzebowania (np. projektowanie stron www) ale także jako system do łatwej komunikacji z freelancerami. Freelancerzy w swojej pracy wykorzystują głównie kontakty znalezione poprzez profesjonalne portale społecznościowe takie jak LinkedIn, czy GoldenLine. Często zauważyć można też wykorzystywanie przez freelancerów biur coworkingowych i różnego rodzaju spersonalizowanych narzędzi kierowanych do tej grupy pracowników.

Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.