Webinarium

Webinarium - rodzaj internetowego seminarium, prowadzonego i realizowanego za pomocą technologii webcast, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi. W założeniu ma przypominać tradycyjne spotkanie i umożliwić kontakt mimo dużych odległości. Webinaria wykorzystywane są głównie do dwóch celów:
  • jako narzędzia szkoleniowe;
  • do kontaktów biznesowych.

Sposób działania

Webinaria są realizowane za pomocą dedykowanego oprogramowania, zarówno komercyjnego, jak i darmowego. Osoba prowadząca spotkanie ma zazwyczaj do swojej dyspozycji:

  • emisję głosu – poprzez VoIP lub telekonferencję;
  • emisję wideo – kamera internetowa;
  • pokaz slajdów i prezentacji;
  • dzielenie pulpitu;
  • udostępnianie plików.
Bardziej złożone aplikacje umożliwiają również prowadzenie krótkich testów i quizów. Oprogramowanie do prowadzenia webinariów jest obecnie ogólnodostępne. Oprócz kilkudziesięciu aplikacji produkowanych przez firmy z USA i Europy Zachodniej, jest też kilka przykładów programów polskich. Obecnie rośnie też liczba trenerów posiadających praktyczne doświadczenie w prowadzeniu spotkań i szkoleń tego typu.

Webinaria a tradycyjne szkolenia internetowe

Webinarium odbywa się o określonej godzinie, konkretnego dnia. W związku z tym, osoby biorące w nim udział musą dostosować się do wyznaczonego przedziału czasowego. Tradycyjne szkolenia internetowe są zazwyczaj dostępne przez wiele dni, a materiały podzielone są na kilkunastominutowe odcinki. Dzięki temu z treściami można zapoznać się w dowolnie wybranej chwili, przez dowolnie wybrany czas. W trakcie Webinarium można natomiast na bieżąco zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi. W tradycyjnych szkoleniach internetowych komunikacja odbywa się drogą mailową i wiąże się z opóźnieniem odpowiedzi.

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.