Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Teoria odwrócenia kierunku ang. reversal theory
Teoria odwrócenia kierunku - teoria dotycząca osobowości, motywacji oraz emocji w znaczeniu psychologicznym. Skupia się na dynamicznych cechach ludzkiego doświadczenia, aby opisać, jak często zmieniają się stany psychologiczne człowieka, odzwierciedlając tym samym jego sposób motywacji i znaczenie, jakie przywiązuje w danym momencie do określonej sytuacji (np. czasami płaczące dziecko może wywołać współczucie, a czasem irytację). Teoria ta została stworzona przez psychologa Michaela Aptera oraz jego współpracowników w połowie lat 70. XX wieku.
Stany metamotywacyjne
Teoria odwrócenia kierunku odrzuca pojmowanie motywacji jako redukcji napięcia. Na jej miejsce teoria wprowadza hipotezę dotyczącą istnienia czterech par stanów metamotywacyjnych, czyli stanów będących źródłem wzorców motywacji. Poszczególne pary to:
- stan teliczny oraz parateliczny;
- stan konformistyczny oraz negatywistyczny;
- stan nastawiony na mistrzostwo oraz nastawiony na współczucie;
- stan autyczny oraz alloiczny.
Zastosowanie
Przez wiele lat teoria odwrócenia kierunku była przedmiotem badań naukowych. Jednak od pewnego czasu stosują ją również trenerzy i doradcy w celach związanych z przywództwem i rozwojem zespołu. Stworzono wiele narzędzi służących do zmierzenia zjawiska odwrócenia kierunku. Część z nich skupia się na aspekcie związanym z dominacją, podczas, gdy inne starają się zbadać, w jaki sposób zmienia się stan psychologiczny człowieka w określonych sytuacjach.
Zobacz też
Bibliografia
- Teoria odwrócenia kierunku na Wikipedii pl
- Reversal theory na Wikipedii en
- R. J. Gerrig, P. G. Zimbardo: Psychologia i Życie, Warszawa 2008
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.