Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Zarządzanie jakością IT, systemy informatyczne, oprogramowanie biznesowe i inżynieria oprogramowania – to przykładowe zagadnienia, którym poświęcony jest dział Zarządzanie informatyką. Z haseł i artykułów można dowiedzieć się także o nadzorze IT, interakcji człowieka z komputerem czy wsparciu użytkowników IT.
TMap NEXT ang. Test Management Approach
TMap NEXT - skoncentrowana na celach biznesowych metodyka testowania oprogramowania, która może być zaadaptowana do testowania w większości środowisk. TMap NEXT jest de facto światowym standardem strukturyzowanych testów systemów informacyjnych. Pierwotna metodyka TMap została opracowana w 1995 r. przez firmę Sogeti Nederland BV, stanowiącą część Capgemini SA. Aktualną wersję, TMap NEXT opublikowano w 2006 r. Zawarty w niej opis jest bardziej skoncentrowany na procesach testowania i bardziej podkreśla cele biznesowe rozumiane jako wskazówki dotyczące procesu testowania.
Charakterystyka
- Opiera się na podejściu BDTM (ang. business-driven test management) oznaczającym, że zarządzanie testowaniem jest zorientowane na biznes. TMap NEXT wspiera rację bytu IT w uzasadnieniu biznesowym (ang. business case) projektu, przekładając go na testowanie. Umożliwia to klientowi zarządzanie procesem testowym na racjonalnych i ekonomicznych podstawach celów biznesowych.
- Opisuje kompleksowo zorganizowany proces testowania, od wykonania testu do zarządzania testowaniem, co obejmuje liczne wskazówki i przykłady. Proces składa się z:
- głównego planu testowania, zarządzającego całym procesem;
- testów akceptacyjnych i testów systemu;
- rozwoju testów;
- wspierania procesów.
- Zawiera pełny zestaw narzędzi: opisy technik oraz wsparcie organizacyjne i infrastrukturalne.
- Jest metodą adaptacyjną, która pasuje do sytuacji testowych w większości środowisk (takich jak rozwój, utrzymanie, techniki kaskadowe (ang. waterfall) / iteracyjne (ang. iterative) / zwinne (ang. agile), oprogramowanie pakietowe lub skastomizowane, outsourcing).

Cały wysiłek związany z testowaniem jest zależny od ryzyk dla organizacji powiązanych z testowanym systemem. Rozlokowanie ludzi, zasobów i budżetu skupia się na tych częściach systemu, które są najważniejsze dla organizacji. W różnych punktach programu testowego, klient jest zaangażowany w dokonywanie wyborów. Zaletą jest fakt, że proces testowania odpowiada pragnieniom i wymaganiom organizacji – dlatego również jej oczekiwaniom – w możliwie najbardziej adekwatny sposób.
Grupa docelowa
Zakres i ograniczenia
Mocne strony
- Klient ma kontrolę nad procesem.
- Kierownik testów przekazuje i odnotowuje używając terminologii klienta informacje, które są przydatne w kontekście jaki posiada klient.
- Na poziomie planu głównego, szczegółowość opisu może być tak duża, jak jest to wymagane lub możliwe.
Ograniczenia
Wymagane jest dopasowanie TMap w taki sposób, aby odpowiadał on konkretnej sytuacji poprzez dokonanie wyboru spośród wszystkich elementów TMap. Po wypróbowaniu na wdrożeniu pilotażowym, metodyka może zostać wdrożona w organizacji.Zobacz też
Linki zewnętrzne
Bibliografia
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.