Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Rozwiązanie umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę – procedura rozwiązania umowy o pracę i tym samym stosunku pracy. Następuje na zasadzie porozumienia stron, oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz upływu czasu na jaki została zawarta.
Sposoby rozwiązania umowy
Porozumienie stron
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest najbezpieczniejszym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Polega na zgodnym oświadczeniu woli pracodawcy i pracownika. Strony określają sposób rozwiązania umowy, wiążące się z tym okoliczności i termin ustania stosunku pracy. Przez porozumienie stron można rozwiązać każdą umowę o pracę i w każdym czasie.
Wypowiedzenie
Wypowiedzenie umowy nastąpić może po upływie określonego okresu wypowiedzenia. Okres ten zależy od stażu pracy i rodzaju zawartej umowy. Trwa on:
- w przypadku umowy na czas określony - 2 tygodnie, gdy umowa zawarta została na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zastrzeżono w niej możliwość wypowiedzenia;
- w umowie na czas wykonywania określonej pracy - 2 tygodnie, w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy;
- w umowie na czas nieokreślony:
- 2 tygodnie - gdy zatrudnienie trwa krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc - w sytuacji gdy zatrudnienie trwa co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące - gdy zatrudnienie trwa co najmniej 3 lata;
- w umowie na okres próbny:
- 3 dni robocze - okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień - okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie - okres próbny wynosi 3 m-ce.
Bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, zawartej na czas określony, może być przeprowadzone bez zachowania okresu wypowiedzenia na zasadach przewidzianych w przepisach Kodeksu Pracy. Rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę z przyczyn leżących po stronie pracownika obejmuje przypadki określone przepisami prawa pracy. Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika z przyczyn wymienionych w art.52. Kodeksu Pracy. Umowa na czas określony może także zostać rozwiązana przez pracodawcę bez wypowiedzenia na warunkach wskazanych w art. 53 Kodeksu Pracy. Są to sytuacje nie zawinione przez pracownika, ale uzasadniające rozwiązanie umowy. Szczególnym przypadkiem jest tu także Zwolnienie dyscyplinarne.
Wygaśnięcie
Jeżeli żadna ze stron nie wyraża zainteresowania podjęciem dalszej współpracy rozwiązanie umowy może nastąpić także po upływie czasu na jaki została ona zawarta. Rozwiązanie umowy zwane inaczej wygaśnięciem jest odzwierciedlone w Kodeksie Pracy i w przepisach szczególnych.
Zobacz też
Bibliografia
- L. Florek, T. Zieliński: Prawo pracy, C.H.Beck, Warszawa 2004
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.