Rodzaje sklepów

Rodzaje sklepów – sklepy, podobnie jak produkty przechodzą przez pewne fazy rozwoju i upadku - cykl życia detalisty.Zgodnie z hipotezą cyklu handlu detalicznego sklepy nowego typu zastępują sklepy starego typu. Sklepy tradycyjne oferują towary i usługi swoim klientom wyceniając swój towar tak, aby pokryć koszty. Daje to możliwość pojawienia się nowych form handlu.

Rodzaje sklepówSklepy z produktami specjalistycznymi

Tego typu sklep prowadzi sprzedaż artykułów w dużym asortymencie w ramach wąskiej linii produktów. Przykładami mogą być tutaj sklepy odzieżowe, sklepy z artykułami sportowymi, sklepy meblowe, kwiaciarnie i księgarnie.

Dom handlowy (dom towarowy)

Dom handlowy - 1.500 - 2.000 pozycji asortymentowych, ceny wyższe o około 20% niż w innych sklepach. Dom handlowy to położony w kontekście miejskim wyspecjalizowany budynek, służący jako miejsce handlu detalicznego produktów jednego producenta lub należących do jednej branży. Dom handlowy prowadzi wiele linii produktowych, np.: odzież, meble, artykuły gospodarstwa domowego. Każda linia stanowi odrębny dział i jest prowadzona przez innego menedżera.

Centra handlowe

Zespół niezależnych sklepów znajdujących się pod jednym zarządem. Składają się z hipermarketów i sklepów branżowych. Posiadają bardzo rozbudowaną sferę usług. Organizują czas wolny (kino, restauracja, bank, poczta, zabawy dla dzieci).

Supermarket

Supermarket to duży, tani, niskomarżowy, samoobsługowy sklep, który oferuje swoim klientom artykuły spożywcze, chemię gospodarczą i artykuły gospodarstwa domowego. Marża supermarketów wynosi około 1% od obrotu i 10% od wartości zainwestowanego kapitału. Aby zwiększyć konkurencyjność hipermarkety powiększyły przeciętną powierzchnie sklepu do ok. 2500 metrów kwadratowych, poszerzyły asortyment, oferując ponad 12000 produktów.

Sklepy z artykułami codziennego użytku

Sklepy te są zwykle małe, zlokalizowane na osiedlach mieszkalnych, są dłużej czynne niż inne sklepy, pracują przez 7 dni w tygodniu i sprzedają najpotrzebniejsze produkty. Klienci kupują w nich pojedyncze produkty, których ceny są stosunkowo wysokie. Pełnią one ważną role dla klientów, którzy są skłonni zapłacić więcej za oferowane przez nie udogodnienia.

Supersklep

Sklepy te są większe niż typowe supermarkety, posiadają powierzchnie 3500 metrów kwadratowych. Oferują swoim klientom towary żywnościowe jak i nieżywnosciowe oraz usługi takie jak: pranie, naprawa obuwia, prowadzą mini bary, przyjmują zapłatę czekami.

Sklepy uniwersalne

Sklepy te są rodzajem supermarketu z dużym udziałem artykułów farmaceutycznych. Mają powierzchnie sprzedaży średnio około 5500 metrów kwadratowych.

Hipermarkety

Są to największe sklepy, ich powierzchnia sprzedaży wynosi od 8000 do 22000 metrów kwadratowych. Hipermarket jest połączeniem zasad sprzedaży supermarketu, sklepu dyskontowego i hurtowni. Ilość produktów sprzedawanych w hipermarketach jest dużo większa niż w supermarketach. Produkty te obejmują odzież, meble, narzędzia i inne. Zasadą hipermarketu jest wystawianie wszystkich towarów luzem i minimalna obsługa klienta przez personel sklepu.

Sklepy dyskontowe

Najtańsze sklepy o najpłytszym asortymencie,pozbawione sektora usług, oferujące produkty szybko rotujące oraz płatność gotówkowa. Sklepy te sprzedają standardowe artykuły po obniżonych cenach, akceptując niższe marze, za to sprzedają większą ilość produktów. Asortyment jest zawężany do 1000-2000 podstawowych produktów, z których znaczącą cześć stanowią marki własne, a więc produkowane na zlecenie sieci.

Sklepy off-price

Są to sklepy z towarami po obniżonych cenach. Powstały na skutek umocnienia się na rynku sklepów dyskontowych. Wypełniły one powstającą na rynku lukę. Właściciele sklepów dyskontowych kupują towar po cenie hurtowej i stosują niższe marze, aby utrzymać niskie ceny.

Wyróżniamy 3 podstawowe typy sklepów off-price:
  • Firmowe (fabryczne)
  • Niezależne
  • Magazyny z kartami członkowskimi


Salony katalogowe

Oferują szeroki wybór, wysokiej jakości, szybko sprzedających się, markowych towarów po cenach dyskontowych. Sprzedaż ta obejmuje biżuterię, aparaty fotograficzne, zabawki, walizki i artykuły sportowe.

Salony katalogowe obniżają koszty i marżę. Pozwala to na niska cenę i zwiększanie obrotów. W ostatnich latach walczą jednak z domami towarowymi i sklepami dyskontowymi o utrzymanie się na rynku.

Zobacz też

Bibliografia

  • Sklep, Wikipedia pl
  • Shops, Wikipedia en
  • Joanna Pasternak: Rodzaje sklepów, Encyklopedia zarządzania
  • J. Altkorn (red.): Podstawy marketingu, Instytut marketingu Kraków 2004
  • E. Garbacik: Ekonomika obrotu towarowego i usług, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Łódź 1980
  • P. Kotler: Marketing, analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Warszawa 1994
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.