Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Przemieszczenia pracowników
alokacja pracowników
Przemieszczenia pracowników – procesy przemieszczenia pracowników związane z ruchami pionowymi lub poziomymi w ramach organizacji.
Przemieszczenia pracowników – procesy przemieszczenia pracowników związane z ruchami pionowymi lub poziomymi w ramach organizacji.
Charakterystyka procedur
Przemieszczenia mogą mieć charakter:
- pionowy - awans i degradacja;
- poziomy - ruchy pomiędzy komórkami(działami) tego samego szczebla, awans poziomy;
- zewnętrzny - zwolnienie, rezygnacja z pracy, przeniesienie do wydzielonej organizacji (outsourcing).
Alokacja pionowaPrzemieszczenia pionowe mogą być związane z awansem ze stanowiska zwykłego na kierownicze, z kierowniczego na kierownicze wyższego szczebla lub na stanowisko sztabowe, doradcze. Degradacja natomiast jest zmianą warunków zatrudnienia na mniej korzystne z winy pracownika (niewłaściwe postawy) lub organizacji (restrukturyzacja).
- Awans - wszelki zmiany formy i warunków zatrudnienia oraz wynagrodzenia na korzystniejsze z punktu widzenia pracownika. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje awansów:
- awans kwalifikacyjny - podniesienie na wyższy poziom kwalifikacji zawodowych pracownika, będący warunkiem koniecznym awansu stanowiskowego
- awans płacowy - uzyskanie wyższego wynagrodzenia bez zmiany dotychczas zajmowanego stanowiska, ale w zamian za realizację szerszego zakresu zadań
- awans stanowiskowy - przemieszczenie na stanowisko pracy znajdujące się na wyższym szczeblu hierarchii służbowej, wynikającej z określonej struktury organizacyjnej. Związane jest to ze zwiększeniem zakresu obowiązków, wynagrodzenia. Sprawny proces awansowania może przyczynić się do zwiększenia motywacji pracowników względem wykonywanych obowiązków, dbania o własny rozwój i podnoszenie kwalifikacji.
- Degradacja - zmiana formy i warunków zatrudniania oraz płacy na mniej korzystne z perspektywy pracownika. Jest to zatem ruch w dół w strukturze organizacyjnej. Degradacja, obok zwolnienia, jest jednym z najbardziej dotkliwych metod postępowania z pracownikiem. Stosowanie ich musi być bardzo mocno przemyślane. Niesłusznie zastosowana degradacja może bardzo silnie demotywująco na pracowników i klimat organizacyjny. Przyczyny, które wymuszają podjęcie decyzji o degradacji to:
- restrukturyzacja firmy wymuszająca m.in. degradację, przemieszczenie a nawet zwolnienia pracowników;
- brak motywacji i chęci lub możliwości do podnoszenie kwalifikacji ze strony pracownika, przy zmianie zakresu zadań;
- ogólne zniechęcenie do pracy, niska motywacja.
Alokacja poziomaAlokacja pozioma to przemieszczenie w poziomie struktury organizacyjnej firmy, na inne Stanowisko, bez zmiany miejsca w hierarchii organizacyjnej. Przemieszczenia poziome nazywane są także transferem pracowników. Może ono pełnić rolę szkoleniową, motywacyjną, społeczną, dopasowującą, zapobiegającą:
- rola szkoleniowa - wykorzystanie transferu do podnoszenia kwalifikacji pracowników, okresowa zmiana stanowisk pracy. Celem jest zapoznanie pracownika z różnymi stanowiskami w firmie. Służy to jako metodo szkoleniowo-adaptacyjna lub przygotowanie do awansu;
- rola motywacyjna - zmiana stanowiska ma wyzwolić nowy zapał do pracy. Służy zapobieganiu występowania takich zjawisk jak monotonia czy znudzenie;
- rola społeczna - służy likwidacji konfliktów w komórkach organizacyjnych. Przesunięcie pracownika z jednego działu do innego może złagodzić konkretny konflikt lub go całkowicie zniwelować;
- rola dopasowująca - przemieszczenie na stanowisko odpowiadające np. nowo nabytym kwalifikacjom pracownika;
- rola zapobiegająca lub łagodząca redukcje zatrudnienia - łagodzenie redukcji zatrudnienia, np. w przypadku sezonowości pracy niektórych komórek.
Bibliografia
- Przemieszczenia pracowników na Encyklopedia Zarządzania
- T.Listwan: Zarządzanie kadrami, C.H. BECK, Warszawa 2004
- H.Król, A. Ludwiczyński (red:) Zarządzanie zasobami ludzkimi. Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji, PWN, Warszawa 2006
ostatnia modyfikacja 27 października 2015 r.