Porządek dziobania

Porządek dziobania - fraza, która w potocznym znaczeniu niesie przekaz informacyjny o tym, że im wyżej się ktoś znajduje w strukturze organizacyjnej, tym mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia agresji ze strony współpracowników.

Spis treści

HistoriaTermin porządek dziobania wywodzi się z badań, jakie norweski zoolog Thorleif Schjelderup-Ebbe przeprowadził w kurniku na stadzie kur, którym przyporządkował indywidualne nazwy. Obserwacje zachodzących między nimi sytuacji kryzysowych wykazały, że im kura znajduje się niżej w hierarchii stada, tym częściej jest dziobana (dziobią ją kury, które znajdują się wyżej od niej w hierarchii stada). Jednocześnie zaobserwowano, że im kura znajduje się wyżej w hierarchii stada, tym częściej dziobie inne. Powodem jest fakt, że dziobane przez nią kury znajdują się niżej od niej. Było to pierwsze badanie, które skupiało się na hierarchii społecznej wśród zwierząt.

Psychologia i socjologiaW psychologii oraz socjologii pracy i organizacji pojęcie porządku dziobania oznacza spektrum relacji interpersonalnych, mogących zachodzić w konfliktach w zhierarchizowanych grupach i zespołach zadaniowych.

Zobacz też

Bibliografiaostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.