Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Poczucie umiejscowienia kontroli
Poczucie umiejscowienia kontroli - teoria w psychologii osobowości odnosząca się do stopnia, w jakim człowiek wierzy, że może kontrolować zdarzenia, które mu się przytrafiają. Teoria ta została stworzona w latach 60. XX wieku przez Juliana Rottera, jako jedna z teorii społecznego uczenia się. Rotter zauważył, że ludzie mają odmienne sposoby interpretowania zdarzeń. Teoria umiejscowienia poczucia kontroli dotyczy subiektywnie odczuwanego ulokowania sprawstwa zdarzeń. Rotter twierdzi, że w ciagu życia ludzie uczą się wierzyć, że ich losem kierują oni sami, bądź też że kierują nim czynniki od nich samych niezależne.
Wewnętrzne umiejscowienie kontroli
Osoby o wewnętrznym umiejscowieniu kontroli, czyli internaliści, uważają, że ich życiem i ważnymi zdarzeniami sterują oni sami. Żywią przekonanie, że przede wszystkim od ich własnych wysiłków, pracy i osobistego wpływu zależy to, co ważnego przydarza się im w życiu. Uważa się, że osoby z wysokim wewnętrznym umiejscowieniem kontroli lepiej panują nad swoim zachowaniem, są bardziej zaangażowane w politykę i chętniej próbują wpływać na innych niż osoby o zewnętrznym umiejscowieniu kontroli. Poza tym swoim wysiłkom przypisują większe prawdopodobieństwo sukcesu i aktywniej poszukują informacji odnoszących się do sytuacji, w której się znajdują.
Zewnętrzne umiejscowienie kontroli
Osoby o zewnętrznym umiejscowieniu kontroli, czyli eksternaliści, żywią przekonanie, że życiem sterują czynniki niezależne od ich świadomego, celowego i zamierzonego wpływu (niekoniecznie muszą to być czynniki zewnętrzne!), takie jak los, przeznaczenie, Bóg, nieświadomość, choroba, szczęście itd.
Zobacz też
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.