Pakiet oprogramowania biurowego online ang. online office suite

Pakiet oprogramowania biurowego online – typ pakietu biurowego oferowanego przez strony internetowe w formie oprogramowania jako usługi (Software as a Service). Są one dostępne online, z każdego urządzenia z dostępem do internetu, działającego na dowolnym systemie operacyjnym[1]. Pozwala to grupie ludzi, w dowolnym czasie, pracować razem, prowadząc do międzynarodowej internetowej współpracy i wirtualnej pracy zespołowej. Podstawowe wersje pakietów biurowych online są zazwyczaj oferowane za darmo, natomiast bardziej zaawansowane warianty są już obarczone opłatami. Przykładem takiego pakietu są aplikacje usługi Dokumenty Google (Google Docs).

Spis treści

Office 2.0

Mówiąc o pakietach oprogramowania biurowego online czasami używa się terminu Office 2.0, które wprowadził Ismael Ghalimi, eksperymentalnie sprawdzając, czy będzie w stanie wykonać wszelką komputerową pracę, za pomocą aplikacji internetowych. Zarówno termin Web 2.0, jak i określenie Office 2.0, stały się marketingowymi neologizmami, stworzonymi by wywołać odrobinę szumu.

Przykładem działania Office 2.0 są spersonalizowane strony startowe. Stanowią one punkt początkowy podczas korzystania z internetu, zapewniają możliwości wyszukiwania oraz dostarczają kanałów internetowych. Wykorzystują również element interfejsu graficznego (widget) do wykonywania zadań takich jak prowadzenie listy rzeczy do zrobienia, planowanie zdarzeń w kalendarzu, bądź korzystanie z mini poczty. Niektórzy używają stron startowych jako obszaru roboczego biura w celu zapewnienia kompleksowej strony, na której można zarówno robić notatki, jak i sprawdzać pocztę[2].

Zalety pakietów oprogramowania biurowego online • Niski Koszt. W większości przypadków, nie ma specjalnych opłat za korzystanie z usługi dla użytkowników, którzy mają już dostęp do komputera z poziomu przeglądarki internetowej i dostęp do internetu.
 • Nie ma potrzeby pobierania lub instalowania oprogramowania spoza strony pakietu biurowego online, w tym wciąż pojawiających się aktualizacji.
 • Pakiet oprogramowania biurowego online mogą pracować na urządzeniach typu cienki klient przy minimalnych wymaganiach sprzętowych.
 • Pakiet oprogramowania biurowego online umożliwiają grupie ludzi dzielenie się Dokumentami bez potrzeby uruchamiania własnego serwera.
 • Nie ma potrzeby zakupu lub uaktualnienia licencji na oprogramowanie. Zamiast tego, internetowy pakiet biurowy jest dostępny w formie oprogramowanie jako usługa (SaaS).
 • Pakiet oprogramowania biurowego online są przenośne. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich dokumentów z niemal każdego komputera z połączeniem do internetu. Niezależnie od systemu operacyjnego, którego używa.
 • Jeśli komputer użytkownika zawiedzie, Dokumenty są nadal bezpiecznie przechowywane na serwerze zdalnym.


Wady pakietów oprogramowania biurowego online • Dostęp wymaga łączności. Jeśli zdalny serwer lub sieć jest niedostępna, zawartość również będzie niedostępna. Jednak w wielu przypadkach, pakiet biurowy online pozwoli użytkownikowi regularnie tworzyć zapasowe kopie danych lub nawet zapewni synchronizację dokumentów między serwerem a komputerem lokalnym.
 • Pojawiają się problemy w prędkości i dostępności. Większość dostępnych pakietów biurowych online wymaga dużej prędkości łącza internetowego (szerokopasmowego).
 • Problemem jest ilość dostępnych funkcji. W pakietach biurowych online brakuje bardziej zaawansowanych funkcji dostępnych w ich odpowiednikach offline.
 • Może istnieć opłata abonamentowa na korzystanie z usługi. W takim przypadku, w dłuższej perspektywie, ciągła opłata abonamentowa może być droższa niż zakup oprogramowania offline.
 • Użytkownik nie ma kontroli nad wersją oprogramowania, z którego korzysta. Jeżeli program zostaje zmieniony, użytkownik jest zmuszony do korzystania ze zmienionej wersji, nawet jeśli nowy wariant mniej mu odpowiada.
 • Użytkownik jest uzależniony od operatora w kwestii bezpieczeństwa i prywatności swoich dokumentów[3][4].


Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Online office suite, Wikipedia en
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.