Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Finansowe aspekty zarządzania, takie jak: wskaźniki finansowe, certyfikaty i uprawnienia finansowe czy podatki. Znajdują się tutaj także artykuły dotyczące teorii i modeli finansowych, zarządzania ryzykiem finansowym. W tym miejscu publikowane są również hasła dotyczące ubezpieczeń, stanowisk w finansach czy inwestycjach.
Okres zwrotu Przekierowano ze strony: PP ang. Payback Period, PP
Okres zwrotu - czas, jaki jest niezbędny, aby nakłady poniesione na realizację określonego przedsięwzięcia inwestycyjnego zostały w pełni pokryte korzyściami netto wygenerowanymi przez to przedsięwzięcie. Jednym słowem metoda ta określa, po jakim okresie (latach) zwróci się dana inwestycja.
Sposób liczenia

Na podstawie samej tej metody nie można zbudować obiektywnego kryterium decyzyjnego, a zaledwie subiektywne. Wtedy okres zwrotu danego przedsięwzięcia (n) porównuje się do wartości progowej - granicznego okresu zwrotu (ngr) (np. średni okres zwrotu z podobnych przedsięwzięć z tej samej branży).
Jeżeli:
- n < ngr to inwestycje uznaje się za opłacalną,
- n > ngr to inwestycje uznaje się za nieopłacalną,
- n = ngr to o odrzuceniu czy przyjęciu powinny decydować inne czynniki.
Wykorzystanie
W przypadku niejednolitych wpływów pieniężnych w poszczególnych okresach, obliczenie okresu zwrotu polega na kolejnym porównywaniu skumulowanych rocznych wpływów z inwestycji z wielkościami nakładów początkowych. Okres, w którym występuje zrównanie tych dwóch kwot nazywa się okresem zwrotu z inwestycji. Jeśli punktem odniesienia jest określona przez inwestora granica zwrotu nakładów inwestycyjnych, to akceptowane są te przedsięwzięcia inwestycyjne, których okres zwrotu jest krótszy od zakładanego.
Długi okres zwrotu dostarcza istotnych informacji:
- przedsięwzięcie jest mało płynne, gdyż zaangażowane środki będą zamrożone na długi okres,
- korzyści netto generowane w długim okresie niosą za sobą większe ryzyko niż te osiągane w okresie krótszym, stąd podwyższone ryzyko przedsięwzięć o dłuższym okresie zwrotu.
Zobacz też
Bibliografia
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.