Sprzęt biurowy Przekierowano ze strony: Office supplies ang. office supplies, office equipment

Sprzęt biurowy – ogólny termin, który odnosi się do całego zaopatrzenia, regularnie wykorzystywanego w biurach przez firmy i organizacje, od prywatnych po rządowe, które pracują zbierając, udoskonalając i produkując informacje.

Spis treści

CharakterystykaTermin sprzęt biurowy obejmuje:

  • drobne, jednorazowe, używane codziennie przedmioty, np. spinacze, karteczki do notatek, zszywki,
  • małe urządzenia, np. dziurkacze, segregatory, zszywacze i laminatory,
  • przybory do pisania i papier,
  • droższy sprzęt, np. komputery, drukarki, faksy, kserokopiarki i kasy fiskalne,
  • meble biurowe, np. krzesła, kabiny, szafki na dokumenty, biurka.


Zanim wynaleziono, a później narzucono odpowiednie ceny na urządzenia takie jak komputer, dużą część kosztów sprzętu biurowego stanowiły maszyny do pisania oraz sumatory.

Wiele firm z branży materiałów biurowych, rozszerzyło swoją działalność na pokrewne rynki, takie jak centra kopiowania. Ułatwiło to tworzenie i drukowanie materiałów firmowych np. wizytówek i materiałów piśmiennych oraz drukowanie i oprawienia w wysokiej jakości, dokumentów firmowych i technicznych o dużej objętości. Niektóre firmy zapewniają również usługi spedycyjne, włączając w to pakowanie i masową wysyłkę.

W 1999 roku branża zaopatrzenia biurowego szacowana była na 225 mld dolarów i suma ta wciąż rośnie[1].

Własny sprzęt w pracyBring your own device (BYOD), czyli dokładnie przynieś własne urządzenie, to polityka firmowa, według której pracownicy przychodzą do pracy z własnym sprzętem. „Coraz więcej osób woli pracować wykorzystując w firmie własny smartphone, tablet czy nawet komputer. Przeważnie uważamy, że jesteśmy dzięki temu o wiele bardziej wydajnym pracownikiem. A jedna z firm pokusiła się nawet o badanie tego trendu na rynku i to dzisiaj temat Technologiki.”[2]

BYOD poczyniła znaczne postępy w świecie biznesu, a około 90% pracowników już używa własnej technologii w pracy. W większości przypadków, firmy nie mogą zablokować tego trendu. Niektórzy uważają, że taka praktyka może podnieść wydajność pracowników[3]. Inni, że podnosi to ich Morale i zwiększa wygodę pracy, a ​firma dzięki temu wygląda na elastycznego i atrakcyjnego pracodawcę[4].

Korzystanie z własnego sprzętu może jednak spowodować naruszenie bezpieczeństwa danych[5]. Na przykład, jeśli pracownik wykorzystuje swój smartphone, aby uzyskać dostęp do firmowej sieci, a następnie traci ten telefon, poufne dane przechowywane w telefonie mogłyby trafić do niezaufanych użytkowników[6].

Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.