Negocjacje przez internet

Negocjacje przez internet - internet umożliwia korespondencję, rozmowy telefoniczne, a nawet organizowanie wideokonferencji, podczas których prowadzone są negocjacje.

Spis treści

Charakterystyka

Internet stał się medium komunikacyjnym, które zrewolucjonizowało cały świat. Również w negocjacjach odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki niemu przestrzeń negocjacyjna znacznie się poszerzyła i w wielu przypadkach negocjacje osiągnęły charakter międzynarodowy.

Narzędzia internetowe przydatne przy negocjacjach

Negocjator może korzystać z następujących funkcji internetu:

  • strony internetowe - są niezmierzonym źródłem informacji. Można się z nich dowiedzieć nie tylko o profilu działalności danej spółki, jej historii, oferowanych produktach czy usługach, lecz nawet o kondycji finansowej czy uregulowaniach prawnych.


  • wyszukiwarki - są niezastąpionym narzędziem w wyszukiwaniu informacji, wystarczy wpisać interesujące nas słowo, a na ekranie pojawi się lista stron internetowych, które się do niego odwołują.


  • grupy dyskusyjne - jeżeli nie mamy pomysłu na rozwiązanie problemu warto spytać o to innych. W tym celu należy skorzystać z możliwości dyskusji na dany temat w grupach dyskusyjnych czy na forach internetowych.


  • komunikatory internetowe - programy te umożliwiają organizację spotkania negocjacyjnego, pozwalają na wysyłanie wiadomości tekstowych, a dzięki zainstalowaniu kamery i mikrofonu można przeprowadzić dzięki nim wideokonferencje;


  • poczta elektroniczna - usługa ta umożliwia korespondencję z innymi użytkownikami internetu. Od tradycyjnych listów e-maile różnią się tym, iż za ich pośrednictwem można przesyłać nie tylko tekst, ale pliki z dźwiękiem, zdjęciami czy video.


Zobacz teżBibliografia

ostatnia modyfikacja 23 października 2015 r.