Medytacja

Medytacja - termin oznaczający szeroką gamę aktywności na rzecz relaksacji, ćwiczeń rozwijających cierpliwość i koncentrację. Jedna z technik relaksacyjnych.

Praca z umysłemPodstawą większości odmian medytacji jest praca z umysłem. Istnieją dwa główne, a zarazem przeciwstawne sposoby wykonywania tej pracy:
  • medytacje zwrócone do wewnątrz - zwykle mają na celu zagłębienie się w swojej osobowości w celu dokonania zmian, wyciszenia lub wzmocnienia różnych jej aspektów, a także uzyskania pewnych odpowiedzi lub wzajemnego uzgodnienia różnych elementów osobowości. Do tej grupy zaliczają się m.in. wszelkie techniki transowe, hipnotyczne, wizualizacyjne, mantry, joga. Czasem są one wykonywane z zamkniętymi oczami.
  • medytacje zwrócone na zewnątrz - zwykle mają na celu zwiększenie czujności i poprawienie koncentracji oraz spontaniczności. Pozwalają żyć tu i teraz z mniejszym bagażem przeszłości i przyszłości. Do tej grupy zalicza się m.in. większość technik zen. Na ogół są wykonywane z otwartymi oczami. Wiele spośród medytacji z tej grupy można wykonywać w trakcie codziennych zajęć.


Zobacz też

Bibliografiaostatnia modyfikacja 24 października 2015 r.