Lean Six Sigma Przekierowano ze strony: Lean Sigma

Lean Six Sigma
Koncepcja
Zarządzanie jakością
TwórcaMichael George
Powstanie2002 r.
Podręcznik standardu
Polska strona internetowa


Lean Six Sigma - koncepcja oparta na synergicznym połączeniu Lean i Six Sigma, której zasadniczym celem jest likwidacja siedmiu rodzajów Muda (pol. marnotrawstwo, strata) i zapewnieniu towarów oraz usług w liczbie nie przekraczającej 3,4 wady na milion możliwości (DPMO). Angielski mnemonik dla odpadów to "TIMWOOD".

Spis treści

Charakterystyka

Koncepcja Lean Six Sigma została opublikowana w książce zatytułowanej Lean Six Sigma: Combining Six Sigma with Lean Speed Michaela George'a w 2002 roku. Lean Six Sigma wykorzystuje fazy DMAIC podobne jak Six Sigma. Projekty Lean Six Sigma wykorzystują elementy Lean eliminacji strat i elementy Six Sigma koncentrujące się na wymaganiach krytycznych ze względu na jakość. Zestaw narzędzi DMAIC z Lean Six Sigma obejmuje wszystkie narzędzia Lean i Six Sigma. Szkolenia Lean Six Sigma są zapewnione przez system oparty na szkoleniu belt podobnego do tego w Six Sigma. Personel belt jest oznaczony jako białe pasy, żółte pasy, zielone pasy, czarne past i mistrzowskie czarne pasy, podobne do tych w karate.

Lean Six Sigma została rozwinięta w czasie, kiedy komputery nie były powszechnie używane. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna, jednak uwzględnianie zasad Lean Six Sigma w projektach nadal wydaje się ważne. Zasada kciuka stosowana od wielu lat w GE oznacza, że korzyści z projektu Lean Six Sigma wynoszą około 50% z organizacyjnych i planowych modyfikacji i 50% z cyfryzacji.

TIMWOOD

TIMWOOD to angielski mnemonik dla odpadów:
  • Transportation – zbędny transport,
  • Inventory – nadmierne zapasy,
  • Motion – zbędne ruchy,
  • Waiting Time – zzekanie,
  • Overprocessing – nadmierne przetwarzanie,
  • Overproduction - nadprodukcja,
  • Defects - defekty.


Badania Roberta Cialdn[1]) „Crafting Normative Messages to Protect the Environment” – potwierdzają stwierdzenie:

...człowiek śmieci w zaśmieconym środowisku...,

Jeżeli nie dołożymy energii w celu utrzymania czystości systemu procesowego, to nie spodziewajmy się, że jego uczestnicy będą chcieli pracować w czystym systemie.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • M. George: Lean Six Sigma: Combining Six Sigma with Lean Speed, McGraw-Hill 2002 r., ISBN: 9780071501903
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.