Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Zarządzanie jakością IT, systemy informatyczne, oprogramowanie biznesowe i inżynieria oprogramowania – to przykładowe zagadnienia, którym poświęcony jest dział Zarządzanie informatyką. Z haseł i artykułów można dowiedzieć się także o nadzorze IT, interakcji człowieka z komputerem czy wsparciu użytkowników IT.
Lean Project Management
Lean Project Management (szczupłe zarządzanie projektami) – kompleksowe adaptowanie różnego rodzaju odchudzonych (ang. lean) koncepcji np. Lean manufacturing w kontekście zarządzania projektami. Proces Lean Project Management ma wiele wspólnych cech oraz idei z innymi koncepcjami typu lean, jednak główną zasadą "odchudzonego" zarządzania projektami jest dostarczanie większej wartości, z mniejszą ilością strat, już na poziomie projektowania. Lean project management ma wiele technik, które mogą być efektywnie stosowane w przypadku projektów a jedną z głównych metod jest standaryzacja. Kluczowe techniki zawdzięcza jednak metodyce Agile m.in. programowaniu zwinnemu
Zasady
- określenie wartości
- identyfikowanie strumienia wartości (ang. value stream)
- przepływ
- ciągnięcie (ang. pull)
- doskonałość
Wszystkie te zasady pozostają w pełnej synergii z CCPM. Nawiązanie do wartości łączy się z orientacją na cel w podejściu TOC i orientacją na klienta w metodzie Six Sigma. Identyfikacja strumienia wartości dla projektów tworzy projektowy system realizacyjny. Orientacja na przepływ jest szczególnie powiązana z wieloprojektowym podejściem w TOC/CCPM, dążącym do maksymalizacji przepływu projektów przez ograniczenie. W pojedynczym projekcie łańcuch krytyczny i zarządzanie buforami realizują zasadę "pull", natomiast w systemie wieloprojektowym zasada "pull" jest implementowana przez harmonogram werbla oraz bufor zdolności.
Podstawową zasadą Lean Project Management jest jednakże następująca zasada: każdy projekt, który wart jest realizacji, wart jest szybkiej realizacji. Powody biznesowe są bardzo proste. Większość projektów zaczyna przynosić zwrot z inwestycji dopiero po ich zakończeniu. Inwestycja w projekt powinna być niemal taka sama, bez względu na czas trwania projektu. Warto dodać, że dłuższy projekt będzie kosztował trochę więcej.
Bibliografia
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.