Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy – wygląd (aparycja) wywiera zasadniczy wpływ na rozmówcę. Dzięki niemu, w świadomości rozmówcy tworzy się opinia zwana "pierwszym wrażeniem". To wrażenie, zazwyczaj dość trwałe, ma zasadnicze znaczenie podczas wywiadu wstępnego do pracy. Z doświadczenia wynika, że większość pracodawców zwraca uwagę na prezencję potencjalnego pracownika i traktuje ją jako jedno z kryteriów selekcji wstępnej. Kandydat do pracy powinien więc postarać się o swój jak najlepszy wizerunek. Wizerunek ten leży w jego interesie, gdyż od niego w znacznej mierze zależy, czy będzie przyjęty do pracy, czy nie.

Spis treści

Elementy wizerunkuJak się ubrać

Aby dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, kandydat powinien ubrać się tak, jak chodzą ubrani na co dzień pracownicy danej firmy. Ich styl może określić np. na podstawie zdjęć ludzi w materiałach informacyjnych o danej firmie. Może się też ubrać tak, jak na egzamin na studiach.

Dla mężczyzn najbardziej charakterystyczny może być szary albo niebieski garnitur. Marynarka nie może wystawać dołem spod kurtki. Szczególnie w bankach nie jest to akceptowane. Zachowanie właściwej kolorystyki stroju także jest kluczowe. Bardzo ważnym elementem męskiego stroju jest odpowiedni i dopasowany krawat. Skafandry, dżinsy i stroje sportowe są nieakceptowalne.

Kobietom zazwyczaj odradza się ostry makijaż, mieniący się lakier na paznokciach, krótką spódnicę. Najczęściej stosowanym strojem biznesowym dla kobiet jest kostium dwuczęściowy w stonowanych barwach, ze średniej długości spódnicą lub spodniami z materiału. Nie należy zakładać: dżinsów, sukien wieczorowych i letnich sukienek odkrywające ramiona. Kobiety szczególną uwagę powinny zwrócić na buty. Jeśli ich podeszwy i obcasy za głośno stukają, lepiej je zostawić w domu.

ZachowanieNa większości rozmów kwalifikacyjnych kandydat może czuć się nieswojo jako osoba nowa, obca na nieznanym terytorium. Pracodawca powinien zwracać uwagę, aby kandydat nie wpadł na rozmowę w ostatnim momencie, a tym bardziej nie spóźniał się.

Samo przywitanie też jest ważne. Należy podawać rękę rozmówcy patrząc w jego oczy, a nie gdzieś w bok, czy w dół. Nie warto uśmiecha się na siłę i warto zwracać szczególną uwagę na kandydatów, którzy robią to nagminnie. Warto zwracać uwagę na stan kandydata np. czy się nie denerwuje. Warto mu zaproponować coś do picia.

Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.