Internet rzeczy Przekierowano ze strony: Internet of things ang. Internet of Things, IoT

Internet rzeczy (Internet przedmiotów) - koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze oraz urządzenia noszone (ang. wearables) czyli ubrania oraz akcesoria zawierające w sobie komputer oraz zaawansowane technologie elektroniczne. W wizji "inteligentnej fabryki" maszyny poprzez Internet komunikują się w czasie rzeczywistym między sobą oraz z ludźmi i systemami informatycznymi. Dzięki takim rozwiązaniom maszyna może np. sama zamawiać materiały i półprodukty z magazynu, a nawet od dostawcy.

Opis

Termin został użyty po raz pierwszy przez brytyjskiego przedsiębiorcę i twórcę start-upów Kevina Ashtona w 1999 roku[1].

Istnieje także termin Internet Wszechrzeczy (ang. Internet of Everything – IoE), będący określeniem na sieć ludzi, procesów, danych i rzeczy podłączonych do I0nternetu. Termin ten powstał pierwotnie w firmie CISCO i jest obecnie bardzo często używany zamiennie z terminem Internet przedmiotów.

Szacuje się że w 2020 roku będzie podłączonych do sieci od 25 mld do 50 mld urządzeń[2][3]. W 2016 roku wartość rynku IoT szacuje się na 200 mld dolarów[4], a w 2019 roku na 1,3 bln dolarów[5].

Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 6 grudnia 2016 r.