Urządzenie wejścia-wyjścia Przekierowano ze strony: I/O ang. input/output device, I/O

Urządzenie wejścia-wyjścia - służy do komunikacji systemu przetwarzania danych (np. komputera) ze światem zewnętrznym (np.użytkownikiem). Urządzenie wejścia-wyjścia jest często używane do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie, np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, itd.

Spis treści

PrzykładyDane wejściowe to te, które są przekazywane do systemu. Dane wyjściowe to te, które z systemu są wysyłane. Niektóre z urządzeń są typowymi urządzeniami wejścia, inne wyjścia, pozostałe natomiast jednocześnie wejścia i wyjścia:
  • Typowe urządzenia wejścia to m.in.: klawiatura, mysz komputerowa, skaner, dżojstik, mikrofon. Mniej typowe to: odbiornik GPS, czytnik linii papilarnych, kamera internetowa.
  • Typowe urządzenia wyjścia to m.in.: monitor, drukarka, głośniki, słuchawki. Mniej typowe: kontrolki stanu urządzenia, brzęczyk.
  • Typowe urządzenia wejścia i wyjścia to m.in.: karta sieciowa, modem, ekran dotykowy, moduł Bluetooth, moduł IrDA, złącze USB oraz wszelkie inne nośniki danych z możliwością zapisu i odczytu.


ObsługaObsługa urządzenia wejścia-wyjścia jest realizowana przez system, do którego urządzenie jest dołączone. System przetwarza dane lub wysyła odpowiednio przetworzone dane do urządzenia. Funkcjonalność urządzenia wejścia-wyjścia jest silnie uzależniona od aplikacji działającej w systemie, która obsługuje dane urządzenie. Przykładowo obsługa tabletu graficznego poprzez komputer może się sprowadzać do podstawowej funkcjonalności myszy komputerowej, ale specjalizowana aplikacja może rozpoznawać siłę nacisku dobierając grubość kreski rysowanej w programie.

Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.