Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Istnieją pojęcia, metody i koncepcje, które bez względu na przedmiot zarządzania, są wspólne. O ogólnych aspektach zarządzania, takich jak kultura organizacji, funkcje zarządzani czy pojęcia fundamentalne dowiedzieć można się z informacji, artykułów i wiadomości publikowanych w dziale Zarządzanie ogólne.
Holokracja ang. Holacracy
Holokracja - system zarządzania organizacją, w którym władza i podejmowanie decyzji zamiast być narzucane odgórnie, są podzielone według fraktalnej holarchii samozarządzających się grup[1]. Holokracja została przyjęta przez kilka komercyjnych i niekomercyjnych organizacji w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii[2].
Źródła i wpływy innych systemów
System holokracyjny był rozwijany przez firmę Ternary Software z siedzibą w Exton w Pensylwanii. Firma jest znana z eksperymentowania z demokratycznymi formami zarządzania organizacją[4]. Brian Robertson, założyciel Ternary Software wprowadził najlepsze sposoby postępowania do systemu organizacyjnego, który w 2007 roku został nazwany holokracją[5]. Później, w roku 2010, Robertson rozwinął Holacracy Constitution, która przedstawia podstawowe założenia i sposoby postępowania zgodnie z systemem i wspiera przedsiębiorstwa, które go przyjmują.
Holokracja bywa porównywana do socjokracji, systemu zarządzania rozwiniętego pod koniec XIX i na początku XX wieku[6]. Socjokracja wywarła znaczący wpływ na holokrację w początkowej fazie jej rozwoju[7], ta jednak od tego czasu znacznie się od niej oddaliła[8]. W odróżnieniu od socjokracji, holokracja została stworzona na potrzeby organizacji i zasadniczo rozróżnia role organizacji od ludzi w niej pracujących.
Holokracja czerpie inspiracje z zasad zwinnego programowania (ang. agile software development) i Lean manufacturing. Kładzie nacisk na iteracyjne zarządzanie, procesy adaptacyjne i samoorganizację. Holokracja jest porównywana z teorią interesariuszy (ang. stakeholder theory) ponieważ jej szerokie struktury umożliwiają interesariuszom uczestnictwo w zarządzaniu organizacją, a wielu organizacjom o wspólnych interesach połączenie na poziomie zarządzania.
Podstawowe zasady
Energetyzujące role
(ang. energizing roles)Budulcem struktury organizacyjnej holokracji są role. W holokracji istnieje wyraźna różnica między rolami a ludźmi, którzy „pobudzają” je, aby odkryć pewne możliwości czy potencjał, wykonać dane funkcje i/lub dążyć do osiągnięcia konkretnych rezultatów w imieniu organizacji. Rola nie jest opisem stanowiska pracy, ponieważ pracownik może odgrywać wiele ról w danym czasie.
Groniasta struktura
(ang. circle structure)Holokracja konstruuje różne role w organizacji za pomocą systemu samoorganizujących się kręgów. Każdy krąg jest upoważniony do tworzenia, wykonywania i mierzenia własnych procesów, których celem jest osiągnięcie założonych celów. Kręgi kierują swoimi własnymi spotkaniami zarządczymi, wybierają członków do odgrywania ról i biorą odpowiedzialność za wykonanie zadań w zakresie własnych kompetencji. Kręgi są połączone za pomocą ról zwanych łącznikami, z których każda znajduje się w wielu kręgach. Zapewniają one współpracę w celu realizacji strategii i ogólnej misji organizacji.
Procesy zarządcze
(ang. governance process)Do stworzenia swoich ról i polityki każdy krąg używa zdefiniowanego procesu zarządczego. W holokracji istnieje sprecyzowana konstrukcja procesu zintegrowanego podejmowania decyzji przy proponowaniu zmian w zarządzaniu i zgłaszaniu poprawek lub sprzeciwów do tych propozycji. Ten system nie jest oparty na konsensusie, ale uwzględnia wszystko to, co istotne, wnoszone przez każdą ze stron.
Procesy operacyjne
(ang. operational process)W holokracji zdefiniowane są również procesy skupiające zespoły wokół potrzeb operacyjnych. Wymagane jest, aby każdy członek kręgu wypełnił obowiązki niezbędne, aby wydajnie i efektywnie działać razem.
Holokracja w praktyce
Zalety
Krytyka
Linki sponsorowane
Zobacz też
Holokracja to również technologia społeczna oparta na opisanych powyżej założeniach.Bibliografia
- Holokracja w firmie – czyli jak pracować bez szefów, Blog infoPraca, 2014
- Zappos, czyli upadek korporacyjnych hierarchii, prosperity
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.